Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nemohl se rozloučit s umírající maminkou. Nizozemský premiér Rutte nechtěl porušit karanténu

Svět

  18:07
AMSTERDAM/PRAHA - Nehodlal porušit karanténní opatření, nechtěl se domáhat speciálního zacházení. Nizozemský premiér Mark Rutte se kvůli tomu nestihl rozloučit se svou matkou, která zesnula 13. května.

Nizozemský premiér Rutte odevzdává svůj hlas v referendu o asociační dohodě EU s Ukrajinou. foto: Reuters

Šestadevadesátiletá Mieke Rutte-Dillingová žila dlouhodobě v domově důchodců v Haagu a předseda vlády s ní každý týden alespoň jednou poobědval. Kvůli nařízení Rutteho vlády se však dveře všech pečovatelských domů musely zavřít a premiér se tak se svou matkou neviděl přibližně dva měsíce. V domově důchodců se podle informací serveru DutchNews rozšířila nákaza covid-19, ale Rutteho matka jí odolávala. Zemřela ve středu 13. května a pohřbená o týden později. Podle nizozemských médií nebylo její úmrtí jakkoliv spojené s pandemií covid-19.

„Stejně jako cítíme velký smutek a procházíme spolu drahocenné vzpomínky, převládá v nás pocit vděku, že jsme s ní já a má rodina mohli strávit tolik času,“ uvedl v prohlášení předseda nizozemské vlády. „Rozloučili jsme se v rodinném kruhu a doufáme, že se s touto velkou ztrátou dokážeme vyrovnat.“

Mark Rutte je nejmladším ze šesti dětí. Jeho otec Izaäk, přišel o svou první ženu Petronellu Dillingovou, když se ocitli v roce 1945 v japonských zajateckých táborech. Po svém návratu do Nizozemska se premiérův otec oženil s Herminou (Mieke), která byla mladší sestrou své první ženy.

Premiérovo oznámení přišlo krátce poté, co se ve Velké Británii rozhořela debata na podobné téma. Poradce premiéra Borise Johnsona Dominic Cummings totiž cestoval za rodiči přes celou Anglii se svým synem a manželkou nejspíše nakaženou koronavirem. Konzervativní předseda vlády na nedělní tiskové konferenci odmítl zodpovědět vícero klíčových otázek a podle médií tak aféra rozhodně nekončí.

„Žádná omluva, žádné vysvětlení“, tak na pondělní titulní stránce shrnul dosavadní přístup vlády deník The Guardian. Ten je často k současné vládě kritičtější než jiné listy, v pondělí se ovšem k hlasům volajícím po odchodu poradce z premiérské kanceláře přidal i pravicový bulvár Daily Mail. 

„Copak si (Johnson a Cummings) myslí, že jsme hlupáci?“ ptá se deník ve svém editorialu. „Pro dobro vlády a celé země musí pan Cummings rezignovat. Nebo jej premiér musí vyhodit,“ píše Daily Mail. Nezdá se však, že by měl Johnsonův poradce touhu rezignovat. V pondělním rozhovoru pro BBC se dokonce i odmítl omluvit.

Na rozdíl od Cummingse nechtěl premiér Rutte ohýbat pravidla. Jeho mluvčí uvedla pro CNN, že se premiér „zachoval v souladu s koronavirovými bezpečnostními opatřeními a nenavštívil svou matku po více než osm týdnů“. 

Sedmnáctimilionové Nizozemsko patří k více zasaženým státům Evropy koronavirovou pandemií. Úřády zavedly karanténní opatření relativně pozdě oproti sousedním státům a celkově byla nařízení relativně mírná. Země se totiž spoléhá na tzv. „inteligentní karanténu“. Nizozemsko však již zaznamenalo na 45 tisíc nakažených a 5800 mrtvých.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat