Neděle 12. července 2020svátek má Bořek 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nemohl se rozloučit s umírající maminkou. Nizozemský premiér Rutte nechtěl porušit karanténu

Nizozemský premiér Rutte odevzdává svůj hlas v referendu o asociační dohodě EU... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nizozemský premiér Rutte odevzdává svůj hlas v referendu o asociační dohodě EU... | foto: Reuters

AMSTERDAM/PRAHA Nehodlal porušit karanténní opatření, nechtěl se domáhat speciálního zacházení. Nizozemský premiér Mark Rutte se kvůli tomu nestihl rozloučit se svou matkou, která zesnula 13. května.

Šestadevadesátiletá Mieke Rutte-Dillingová žila dlouhodobě v domově důchodců v Haagu a předseda vlády s ní každý týden alespoň jednou poobědval. Kvůli nařízení Rutteho vlády se však dveře všech pečovatelských domů musely zavřít a premiér se tak se svou matkou neviděl přibližně dva měsíce. V domově důchodců se podle informací serveru DutchNews rozšířila nákaza covid-19, ale Rutteho matka jí odolávala. Zemřela ve středu 13. května a pohřbená o týden později. Podle nizozemských médií nebylo její úmrtí jakkoliv spojené s pandemií covid-19.

„Stejně jako cítíme velký smutek a procházíme spolu drahocenné vzpomínky, převládá v nás pocit vděku, že jsme s ní já a má rodina mohli strávit tolik času,“ uvedl v prohlášení předseda nizozemské vlády. „Rozloučili jsme se v rodinném kruhu a doufáme, že se s touto velkou ztrátou dokážeme vyrovnat.“

Mark Rutte je nejmladším ze šesti dětí. Jeho otec Izaäk, přišel o svou první ženu Petronellu Dillingovou, když se ocitli v roce 1945 v japonských zajateckých táborech. Po svém návratu do Nizozemska se premiérův otec oženil s Herminou (Mieke), která byla mladší sestrou své první ženy.

Premiérovo oznámení přišlo krátce poté, co se ve Velké Británii rozhořela debata na podobné téma. Poradce premiéra Borise Johnsona Dominic Cummings totiž cestoval za rodiči přes celou Anglii se svým synem a manželkou nejspíše nakaženou koronavirem. Konzervativní předseda vlády na nedělní tiskové konferenci odmítl zodpovědět vícero klíčových otázek a podle médií tak aféra rozhodně nekončí.

„Žádná omluva, žádné vysvětlení“, tak na pondělní titulní stránce shrnul dosavadní přístup vlády deník The Guardian. Ten je často k současné vládě kritičtější než jiné listy, v pondělí se ovšem k hlasům volajícím po odchodu poradce z premiérské kanceláře přidal i pravicový bulvár Daily Mail. 

„Copak si (Johnson a Cummings) myslí, že jsme hlupáci?“ ptá se deník ve svém editorialu. „Pro dobro vlády a celé země musí pan Cummings rezignovat. Nebo jej premiér musí vyhodit,“ píše Daily Mail. Nezdá se však, že by měl Johnsonův poradce touhu rezignovat. V pondělním rozhovoru pro BBC se dokonce i odmítl omluvit.

Na rozdíl od Cummingse nechtěl premiér Rutte ohýbat pravidla. Jeho mluvčí uvedla pro CNN, že se premiér „zachoval v souladu s koronavirovými bezpečnostními opatřeními a nenavštívil svou matku po více než osm týdnů“. 

Sedmnáctimilionové Nizozemsko patří k více zasaženým státům Evropy koronavirovou pandemií. Úřády zavedly karanténní opatření relativně pozdě oproti sousedním státům a celkově byla nařízení relativně mírná. Země se totiž spoléhá na tzv. „inteligentní karanténu“. Nizozemsko však již zaznamenalo na 45 tisíc nakažených a 5800 mrtvých.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.