Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za Čechy držené v Řecku se možná přimluvím, přemítá Schwarzenberg

Svět

  7:15
PRAHA - Dva Češi uvěznění na řeckém ostrově Limnos by se mohli dočkat přímluvy ze strany českého státu. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nevylučuje, že se na kauzu bude ptát svého řeckého protějšku.

Vězení (ilustrační foto) foto:  František Vlček, Lidové noviny

Už déle než týden jsou dva mladí Češi Ivan Buchta a Martin Pezlar drženi v řeckém vězení. Do problémů se dostali, když natočili video, na kterém zaznamenali vojenskou základnu na ostrově Limnos. Řecká prokuratura dvojici kvůli filmování zakázaného objektu obvinila ze špionáže.

ČTĚTE TAKÉ:

Vyšetřování incidentu může trvat až měsíce. Podle právníka zadržených Panajotise Eleftheriua se přitom dvojice dopustila jen turistické nerozvážnosti. „Objekt si natáčeli z auta za jízdy a upozornění, že se v místě nesmí fotit si nejprve nevšimli. Rozhodně nešlo o špionáž,“ tvrdil Eleftheriu LN.

O případ už se proto začalo zajímat české ministerstvo zahraničí. „Už na tom pracujeme, jsem průběžně informován. Bude-li nutné, s protějškem promluvím,“ řekl ministr Karel Schwarzenberg serveru Lidovky.cz.

Vězni. Ivan Buchta (vlevo) a Martin Pezlar

Vězni. Ivan Buchta (vlevo) a Martin Pezlar

O zadržené mají obavy i jejich rodiny. Tvrdí, že muži odjeli začátkem září na dovolenou v rámci běžného zájezdu s cestovní kanceláří. Ostrov Limnos si vybrali jako dovolenkovou destinaci, jelikož poslední měsíce se věnovali tvorbě počítačové hry ArmA 3, jejíž grafika z prostředí ostrova vychází. Skutečnost, že se z dovolené nevrátili, tak příbuzní nesou těžce.

Rozhovor s právníkem zadržených Čechů

„Podle kusých informací, které má rodina k dipozici, by oba měli být v pořádku. Nicméně rodiče si nejsou jisti, jestli spíš nechtěli své nejbližší uklidnit a realita je jiná,“ řekla serveru Lidovky.cz Dagmar Raupachová, která příbuzným zadržených mužů pomáhá po právní stánce v Česku.“Já jako právník mohu řít, že podmínky jsou tvrdé. Nejistota, která člověka v takové situaci provází je opravdu velká. Fantazie a představy, kam by to mohlo až dojít, jsou neskutečné,“ dodala.

Situace zadržených Čechů výrazně zkomplikuje započatá stávka soudců a soudního personálu. Stávka bude trvat minimálně pět dní, ale protáhnout se může až na měsíc. Rozhodnutí o odvolání, které podal advokát obou zadržených, se tak zatím odkládá na neurčito.

Za českými vývojáři stojí i početná herní komunita. Na jejich podporu vznikly webové stránky (http://www.helpivanmartin.org/), na kterých podepisují petici za jejich propuštění lidé z celého světa. Vlastní kampaň za propuštění mužů spustil novozélandský vývojář Dean „Rocket“ Hall, jenž stojí za hrou DayZ (http://rocketkiwi.tumblr.com/). Zároveň se objevila i česká verze petice. Zprávy žádající jejich propuštění se šíří i po sociálních sítích.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!
Nenechte si ujít TÝDEN SOUTĚŽÍ SE SEBAMED BABY!

Po celý týden soutěžte o kosmetiku oblíbenou dětmi i maminkami. Vyhrajte tu nejjemnější péči, která je vhodná pro potřeby citlivé dětské pokožky a...

Mohlo by vás zajímat