10. února 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Šarmantní ofenziva Kimovy sestry. Vlídná tvář může žádat mnoho

Třicetiletá Kim Jo-čong, mladší sestra severokorejského diktátora Kim Čong-una... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třicetiletá Kim Jo-čong, mladší sestra severokorejského diktátora Kim Čong-una... | foto: Reuters

PCHJONGČCHANG/PRAHA Do Jižní Koreje zavítal první člen dynastie Kimů od konce korejské války. Mladší sestra vůdce Kim Čong-una má Soulu ukázat vlídnou tvář totalitního režimu. Zdánlivý smír ale KLDR nenabízí zadarmo. Může žádat třeba znovuotevření průmyslového komplexu v Kesongu.

Když se před sedmi lety Jižní Korea na třetí pokus konečně dočkala pořadatelství zimní olympiády, měla tehdejší situace daleko k ostrým slovním výpadům a hřímání, které dominovaly situaci na Korejském poloostrově poslední měsíce před začátkem her. Ve světle tehdejšího politického oteplení mezi severem a jihem poloostrova, který před 65 lety rozdělila demilitarizovaná zóna podél 38. rovnoběžky, se dokonce zcela vážně mluvilo o tom, že by totalitní režim na severu mohl hry spolupořádat.

Jenže od té doby se změnilo mnohé. Zemřel severokorejský vůdce Kim Čong-il a jeho místo zaujal jeho mladičký a nezkušený syn Kim Čong-un. Právě pod jeho vedením izolacionistická země dosáhla zásadního pokroku ve svém jaderném a balistickém programu. Naposledy v září uskutečnila svůj v pořadí šestý a dosud nejsilnější nukleární test.

Ještě pár týdnů nazpět střídala jedna provokace Pchjongjangu druhou. Některé státy kvůli tomu dokonce zvažovaly, že svou sportovní výpravu na olympiádu ani nepošlou. Pak ale přišel zlom. V novoročním projevu nabídl severokorejský vůdce Soulu olivovou ratolest, když naznačil přání KLDR zúčastnit se nadcházejících her. A další gesta následovala vzápětí.

Jaké požadavky vznese KLDR?

Kim Čong-un poslal na „imperialistický“ jih sportovce kráčející na zahajovacím ceremoniálu společně s těmi jihokorejskými pod jednotnou vlajkou včetně smíšeného ženského hokejového týmu, desítky roztleskávaček a řady umělců nebo šéfa loutkového parlamentu, 90letého Kim Jong-nama.

Největší eso však vytáhl z rukávu až v samém závěru: svoji mladší sestru. Třicetiletá Kim Jo-čong dorazila do Jižní Koreje na rozdíl od zbytku severokorejské delegace až včera, těsně před zahajovacím ceremoniálem. Sotva stačila vystoupit letadla, už měla na krku nelichotivou přezdívku. Některá média ji záhy překřtila na „severokorejskou Ivanku“.

Americký viceprezident Mike Pence seděl při zahajovacím ceremoniálu před...
Jihokorejský prezident Moon si třese rukou se sestrou severokorejského vůdce...

Na rozdíl od dcery amerického prezidenta Trumpa se však tato mladá dáma těší víc než postu neoficiální poradkyně. Sestra severokorejského vůdce je od roku 2014 ve vládnoucí komunistické Korejské straně práce místoředitelkou odboru propagandy a loni v říjnu ji ústřední výbor partaje zvolil i do svého politbyra. A co víc, traduje se o ní, že je jediným člověkem, kterému mladý vůdce bezmezně důvěřuje. Oba vzešli z milostného svazku zesnulého severokorejského vůdce Kim Čong-ila s jeho životní láskou, tanečnicí Ko Čong-hui. Také spolu v 90. letech studovali v utajení ve Švýcarsku.

V Kesongu pracovaly tisíce Severokorejců

Je vůbec první z dynastie Kimů od konce korejské války, kdo na Jih zavítal. Mimořádných ovací se proto dostalo zprávě, že bude o víkendu v Soulu osobně jednat s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem.

Nynější neobvykle vlídný tón Pchjongjangu ale zavdává i důvod k pochybám o skutečných úmyslech severu, který s jihem nadále zůstává technicky ve válečném stavu. Je nanejvýš pravděpodobné, že zadarmo smír nechce. Tak jako už mnohokrát v minulosti. Je možné, že KLDR vznese požadavky na humanitární dodávky potravin, zastavení propagandistického vysílání z tlampačů na hranici (zvlášť v kontextu několika dezercí severokorejských vojáků v krátkém čase) nebo omezení či úplné ukončení obvyklých vojenských manévrů USA a Soulu.

V době, kdy se kolem Severní Koreje stále více utahuje sankční smyčka, by ale ze všeho nejvíc Pchjongjang potěšilo jedno: znovuotevření společného průmyslového komplexu v Kesongu. Areálu ležícím jen pár kilometrů na sever od demilitarizované zóny, kde 124 jihokorejských firem dávalo práci tisícům severokorejských dělníků. V reakci na pokračující zbrojení severu vláda v Soulu před dvěma lety rozhodla o jeho zavření. KLDR tehdy s odchodem jihokorejských  firem přišla o cenný zdroj tvrdé měny.

Ivana Milenkovičová

Autor

Ivana Milenkovičováivana.milenkovicova@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz