15. října 2018 21:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Saúdská Arábie prý chystá přiznání k zabití novináře Chášakdžího. Měl zemřít při výslechu, který se zvrtnul

Zmizelý saúdskoarabský novinář Džamál Chášakdží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zmizelý saúdskoarabský novinář Džamál Chášakdží. | foto: Reuters

Washington Saúdská Arábie připravuje zprávu, která bude obsahovat přiznání, že saúdskoarabský novinář Džamál Chášakdží byl zabit při výslechu. S odvoláním na dva nejmenované zdroje to oznámila zpravodajská stanice CNN.

Chášakdží je pohřešován od své návštěvy saúdskoarabského konzulátu v Istanbulu, kam přišel 2. října. Stále víc obvinění směřuje k Saúdské Arábii, hovoří se o tom, že novinář je po smrti. Saúdskoarabský král Salmán v pondělí v telefonátu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem řekl, že o osudu Chášakdžího nic neví. Rijád dosud obvinění z podílu na novinářově smrti popíral.

Podle jednoho zdroje CNN se připravuje zpráva, v níž Rijád přizná, že Chášakdží zemřel při výslechu, který se vyvinul špatně. Text prý ještě není definitivní a může být změněn. Další zdroj stanici sdělil, že ve zprávě se přizná, že operace byla provedena bez povolení a že ti, kdo do ní byli zapojeni, ponesou odpovědnost.

V den Chášakdžího návštěvy konzulátu do budovy přijela skupina asi 15 Saúdských Arabů, kteří pak z Turecka odjeli. Rijád původně trval na tom, že novinář, který patřil ke kritikům politiky Saúdské Arábie a žil v USA, z budovy vyšel. Nepředložil ale žádný důkaz.

Trump pohrozil Saúdské Arábii postihem a poslal do Rijádu ministra zahraničí Mikea Pompea. Po jednání v Rijádu se má ministr přesunout do Turecka.

Saúdská Arábie souhlasila s vyšetřováním a v pondělí na konzulát v Istanbulu pustila turecké policisty.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz