Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na pouť do Mekky jen symbolický počet lidí? Saúdská Arábie zvažuje redukci účastníků

Covid 19

  17:15
Rijád - Saúdskoarabské úřady zvažují, že na letošní velkou pouť do Mekky pustí kvůli koronaviru pouze symbolický počet věřících. Za normálních okolností se na ni sjíždí každý rok i 2,5 milionu muslimů. Už v březnu Rijád vyzval věřící, aby si zatím plány na letošní hadždž, která má začít koncem července, nedělali.

Svatyně Kabba foto: Reuters

Království patří v regionu k nejpostiženějším zemím - koronavirus se tam potvrdil u téměř 102 000 lidí, zemřelo více než 700 pacientů.

Pouť do Mekky patří k hlavním povinnostem vyznavačů islámu - vykonat ji má každý aspoň jednou za život. Obřady a program trvá většinou týden a hadždž spolu s malou poutí, již lze vykonat kdykoli v roce, přináší do pokladny království ročně až 12 miliard dolarů (282 miliard korun).

Začala pouť do Mekky, vstupní rituály vykonaly přes dva miliony muslimů

Agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje obeznámené se situací v království dnes napsala, že úřady zvažují, že letos na pouť pustí jenom „symbolický počet“ lidí. Povolení nedostanou starší věřící a budou zavedeny zdravotní kontroly.

Rijád každoročně přiděluje jednotlivým zemím kvóty na počet věřících, kteří mohou na hadždž přijet. Letos by mohl být běžný počet poutníků zredukován na 20 procent z každé země. Podle Reuters ale někteří ze saúdskoarabských představitelů chtějí, aby se letošní pouť nekonala vůbec. Příslušné ministerstvo pro záležitosti poutě zatím oficiální prohlášení nevydalo.

Z ramadánu zůstává jen půst. Po více než 200 letech bude nejspíš zrušená i pouť do Mekky

Zrušení hadždže by pro království byla další velká ekonomická ztráta po propadu cen ropy a výdajích spojených s koronavirem.

Většina zahraničních poutníků přijíždějících na pouť přicestuje do Džiddy. V neděli ale tamní úřady kvůli novému nárůstu případů koronaviru ve městě obnovily zákaz vycházení a zrušily přílety civilních letadel.

K vykonání malé pouti loni do Saúdské Arábie přicestovalo 19 milionů poutníků a na hadždž 2,6 milionu. Ekonomické reformy, které prosazuje korunní princ Muhammad bin Salmán, mají umožnit zvýšit roční kapacitu poutníků až na 30 milionů.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat