Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Savčenková u soudu: Zajali mě už před minometným útokem na novináře

Svět

  16:39aktualizováno  16:45
DONĚCK/KYJEV - V Rusku v úterý pokračoval soud s ukrajinskou pilotkou Nadijou Savčenkovou, která je souzena za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů. Savčenková podle agentury AP zopakovala, že byla do Ruska unesena a že proruští separatisté ji na Ukrajině zajali ještě před útokem na novináře. Na Ukrajině zároveň začal proces se dvěma ruskými vojáky zajatými v květnu na východě země.

Savčenková u soudu v Doněcku. foto: APČTK

Savčenková v úterý u soudu v ruském městečku Doněck u hranic s Ukrajinou řekla, že proruští rebelové ji loni drželi týden v Luhansku a pak ji předali rusky hovořícím mužům, kteří ji proti její vůli přepravili přes hranici. Dodala, že povstalci ji zadrželi ještě před kritickým minometným útokem na skupinu novinářů a civilistů. Požadovala, aby její výpověď byla ověřena na detektoru lži, avšak soud její návrh odmítl.

Rusko zahájilo soud s vězněnou Ukrajinkou Savčenkovou. Proces ale hned přerušilo

Na internetu se v úterý objevily záběry ze zajetí Savčenkové separatisty. Podle listu Ukrajinska pravda toto video, odporující ruské obžalobě, zveřejnil fond bývalého ropného magnáta a vězně Michaila Chodorkovského.

V Kyjevě současně začal soud se dvěma ruskými vojáky zajatými v květnu na východě země a obžalovanými z boje proti ukrajinské armádě. Během úterního přípravného jednání jeden z vojáků agentuře AFP řekl, že na ně ukrajinské úřady vyvíjejí nátlak, aby vypovídali tak, jak to vyhovuje prokuratuře.

Soud oběma vojákům, četaři Alexandru Alexandrovovi a kapitánu Jevgeniji Jerofejevovi, prodloužil vazbu o šedesát dnů a předal případ vyšší instanci, aby rozhodl o žádosti předat případ do Luhanské oblasti. Datum dalšího stání není známo.

Doživotí pro ruské vojáky

Podle spekulací ukrajinských i ruských médií by mohla být Savčenková vyměněna za ruské vojáky zajaté na Ukrajině.

Alexandrov a Jerofejev se v úterý objevili před soudem v železné kleci, ze které mohli příležitostně komunikovat s novináři. Prokuratura je viní z pěti trestných činů, především z účasti na „agresivní válce“ proti Ukrajině a na „teroristickém atentátu“. Prokuratura požaduje doživotí.

Zajatý ruský voják: Jsem četař Alexandr, na Ukrajině válčím od března

„Hrozí nám dlouholetý trest za něco, co jsme neudělali. Doufáme v Boha, ale určitě ne v ukrajinskou justici,“ řekl novinářům Jerofejev. Alexandrov proces podle AFP nechtěl komentovat.

Vojáci byli zadrženi v polovině května u města Ščasťa v Luhanské oblasti. Při zadržení byli ozbrojeni, ale příkaz útočit prý neměli. Pozorovatelům Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) bez dalšího upřesnění řekli, že je na Donbas vyslalo „armádní velení“. Moskva ale oficiálně popírá, že by byla na Ukrajině vojensky přítomna, a o Alexandrovi a Jerofejevovi tvrdí, že od loňského prosince jsou bývalými vojáky.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...