Sobota 10. dubna 2021svátek má Darja 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Schválení bombardování? Za Trumpa snazší, ale umírá nejvíce civilistů od roku 2014

Letecká munice na základně v Quayyarahu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letecká munice na základně v Quayyarahu | foto: Reuters

PRAHA Američany vedená armádní koalice v Iráku bude vyšetřovat letecký útok na Mosul, při kterém mohlo přijít o život až 200 civilistů. V březnu po amerických náletech zemřelo více než 1200 civilistů, nejvíce od počátku boje Američanů proti teroristům z organizace Islámský stát (IS). Podle iráckého důstojníka je to kvůli uvolněnějším pravidlům pod prezidentem Donaldem Trumpem.

„Po náletech jsme byli překvapeni civilními obětmi a myslím si, že to byla past od IS, abychom přestali s bombardovacími operacemi a zároveň, aby se veřejnost obrátila proti nám,“ řekl serveru New York Times (NYT) velitel iráckých ozbrojených složek generálmajor Maan al-Saadi .

Saadi sdělil NYT, že požadoval po koalici vojsk pozastavení bombardování, jednak aby mohli jeho lidé vyšetřit, co se stalo, a také aby se mohla zavést striktnější opatření s cílem předejít dalším úokům na civilisty.

Jeden z důstojníků iráckých speciálních jednotek sdělil deníku pod podmínkou anonymity, že od nástupu Donalda Trumpa do pozice prezidenta USA se podmínky pro zásah koaličních jednotek značně uvolnily.

Předtím byli podle příslušníka speciálních jednotek iráčtí důstojníci značně kritičtí k Obamově administrativě a jejím pravidlům, protože mnoho útoků bylo zamítnuto právě kvůli riziku civilních obětí. Pod novou administrativou je podle důstojníka daleko jednodušší požádat o nálet.

Podle New York Times byli i někteří američtí důstojníci podráždění kvůli zdlouhavým schvalovacím procedurám pod Obamou. Trumpův Bílý dům přenechává velké množství autority na Pentagonu a velitelství armády v poli.

Nejvíce mrtvých od roku 2014

Počet civilních obětí v boji Američany vedené koalice proti IS v Sýrii a Iráku dohromady za březen vystoupal až nad hranici 1200 lidí. Jde o nejvyšší číslo od začátku boje proti IS v roce 2014.

Za březen podle webu Airwars, který dlouhodobě monitoruje nálety, bombardovali Američané cíle 110krát. Potvrzených obětí za tento měsíc je 475, dalších 770 se podle informací webu ještě vyšetřuje.

Vojenské vozy federální policie v Mosulských ulicích.
Členové speciálních jednotek čekají uvnitř budovy v průběhu zásahu.

Opakující se chyby učiní osvobození Mosulu od Islámského státu jen složitější a zatlačí místní civilisty stále žijící pod nadvládou islamistů k tomu, že nebudou chtít spolupracovat s bezpečnostními složkami,“ řekl pro deník The New York Times starosta Mosulu Abdulsattar Alhabu.

Alhabu odhadoval, že při posledním náletu na Mosul zemřelo nejméně 200 civilistů.

Generál major Maan al-Saadi sdělil deníku New York Times, že civilní oběti byly následkem koaličního náletu, o který požádali jeho lidé, aby dostali odstřelovače ze střech tří domů. Generál Saadi připouští, že netušil, že sklepy těchto domů jsou plné civilistů.

Irácká armáda v neděli nakonec zastavila celou operaci, jejímž cílem je osvobodit západní část města Mosul z rukou teroristické organizace Islámský stát (IS). Útok na čtvrť Al-Džadída na západě Mosulu je považován za jeden z nejkrvavějších náletů pro civilisty od americké invaze do Iráku v roce 2003. List The Guardian napsal, že během soboty, více než týden po leteckém útoku, byla z trosek zasažených domů stále vytahována těla.

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...

https://www.emimino.cz/clanky/bepanthen-pecovat-chranit-milovat-pro-spokojenost-tech-nejmensich/
https://www.emimino.cz/clanky/bepanthen-pecovat-chranit-milovat-pro-spokojenost-tech-nejmensich/

Mast Bepanthen Baby je každodenní pomocník pro miminko i pro vás. Díky panthenolu a mandlovému oleji poskytuje trojitou péči – přirozeně...