Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéf thajské junty sepsal baladu o štěstí. Bude líp, slibuje v ní

Svět

  9:22
BANGKOK - Balada, kterou napsal vůdce thajské vojenské junty generál Prajutch Čan-Oča a ve které slibuje "návrat štěstí do Thajska", se stala velkým hitem. Za několik dní se na serveru YouTube dočkala více než 200 000 přehrání, napsala v úterý agentura AFP. Generál stál 22. května v čele vojenského převratu, který zdůvodnil nutností ukončit vleklou politickou krizi v zemi a zastavit další krveprolití.

Vedení thajské armády oznamuje v televizním vysílání, že se chápe moci v zemi. Uprostřed generál Prajutch Čan-Oča. foto: Reuters

Generál, který na většině fotografií a záznamů ukazuje přísnou tvář, se textařským talentem rozhodl poodhalit své vlídnější stránky. V textu písně nazvané Návrat štěstí do Thajska mimo jiné slibuje: "Nabízíme vám péči a ochranu z celých svých srdcí," a prosí: "Dejte nám ještě trošku času." Skladbu nahrála kapela thajské královské armády a od pátku, kdy ji zveřejnila na své internetové stránce, se stala hitem. Na YouTube je vložená několikrát; nejnavštěvovanější link měl v úterý ráno téměř 170 000 zhlédnutí.

"(Generál) mi zavolal a řekl, že napsal píseň. Donesl rukopis psaný vlastní rukou," řekl plukovník Krisada Sarika, který vojenskou kapelu řídí. "Řekl, že chtěl napsat píseň, která vyjadřuje jeho pocity vůči lidem... chtěl píseň, kterou by Thajci poslouchali a začali se mít znovu rádi," dodal.

Boj o přízeň lidí

Thajská armáda se po vojenském převratu snaží získat si přízeň lidí různými způsoby. Pořádá mimo jiné koncerty se vstupem zdarma a rozdává kolemjdoucím jídlo. Po převratu armáda zakázala veřejné protesty, zavedla cenzuru sdělovacích prostředků a předvolala si k výslechům stovky politiků, aktivistů i akademiků.

VÍCE ZDE:

Národ je rozdělený na dvě zhruba stejně velké, nesmiřitelné skupiny od převratu v roce 2006, kdy armáda svrhla premiéra Tchaksina Šinavatru. Šinavatra si na svou stranu naklonil převážně severní část země s pomocí populistické politiky a slibů zlepšit život chudých lidí na venkově. Proti jeho táboru stojí převážně městští obyvatelé a na jejich straně také armáda. Ti Šinavatru viní z destabilizace Thajska kupováním hlasů, korupcí a protekcionářským kapitalismem.

Stejně jako je Thajsko rozdělené v politice, rozcházejí se i názory na generálovu baladu. Zatímco někteří jí na YouTube dávají palec nahoru, jiní ji kritizují. "Návrat štěstí pro jednu skupinu - a utlačení druhé," napsal jeden z komentujících. "Měli by radši uspořádat volby a zjistit, co lidi doopravdy chtějí."

Vojáci v ulicích Bangkoku:

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!