Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thajské expremiérce hrozí pětiletý zákaz v politice, zanedbala povinnosti

Svět

  16:43
BANGKOK - Thajská Národní protikorupční komise shledala expremiérku Jinglak Šinavatrovou vinnou ze zanedbání povinností v souvislosti s kontroverzním státním programem na výkup rýže. O osudu Šinavatrové nyní rozhodne Senát, který bývalé předsedkyni vlády může zakázat politickou činnost na dobu pěti let, informovala agentura Reuters.

Thajská premiérka Jinglavak Šinavatrová. foto: ČTK

Jedná se o další ránu pro Šinavatrovou, již ústavní soud ve středu shledal vinnou ze zneužití moci při výměně šéfa Národní bezpečnostní rady a nařídil jí odstoupit z úřadu (VÍCE ČTĚTE ZDE).

Vláda Šinavatrové zemědělcům v předvolební kampani slíbila odkup rýže za nadsazené ceny, což jí pomohlo získat hlasy milionů rolníků. Na světových trzích pak ale rýži za takové ceny neprodala. Exportní firmy údajně dostávaly rýži ze státních skladů za dumpingové ceny a vyvážely ji se ziskem. Ztráty nakonec obnášely v přepočtu téměř pět miliard eur.

Prostor pro korupci a finanční ztráty

Protikorupční komise již dříve uvedla, že Šinavatrová ignorovala varování, že program vytváří prostor pro korupci a finanční ztráty. "Komise případ vyšetřila a našla dostatek důkazů... Nyní případ předáme Senátu," uvedl šéf protikorupční komise.

Nejnovější politická krize zmítá Thajskem od listopadu 2013, kdy vyšli do ulic demonstranti vymoci si rezignaci Šinavatrové. Podobně jako v uplynulých týdnech se i dnes shromáždily v metropoli Bangkoku stovky přívrženců opozice. Své sympatizanty vyzývali, aby se zúčastnili masových protestů, které opozice svolala na pátek s cílem svrhnout stávající vládu a vytvořit vlastní.

Autoři: ,