Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šefčovič se už v první televizní debatě před druhým kolem voleb vymezil vůči Čaputové

Svět

  10:43aktualizováno  12:42
Bratislava - Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič se už v první televizní debatě po sobotním prvním kole voleb prezidenta Slovenska vymezil vůči právničce Zuzaně Čaputové, s níž bude 30. března soupeřit o hlasy voličů v rozhodujícím kole výběru příští hlavy státu.

Společně s právničkou Zuzanou Čaputovou a soudcem nejvyššího soudu Štefanem Harabinem patří Maroš Šefčovič (na snímku) mezi favority Slovenských voleb. foto: AP Photo/Petr David Josek

Šefčovič poukázal na liberální názory Čaputové, která se ziskem 40,57 procenta hlasů sobotní hlasování přesvědčivě vyhrála. Pro Šefčoviče hlasovalo 18,66 procenta voličů. Vyhraněná debata obou kandidátů pokračovala i v další debatě.

„Paní Čaputová oslovila 40 procent lidí, kteří nemají takový problém s tématy, která budou důležitá v diskusi. Ať už je to pozitivní vnímání otázky (migračních) kvót nebo otázky migrace. Ať je to liberální přístup k hodnotám, které Slovensko dlouho drželo nad vodou, a to hodnoty křesťanské,“ řekl Šefčovič v debatě na hlavním televizním kanálu veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska.

Dlouholetý diplomat Šefčovič odmítl možnost adopcí dětí homosexuálními páry, což Čaputová v kampani označila za lepší možnost, než aby nezletilí vyrůstali v dětských domovech. Šefčovič se už dříve přihlásil k tradiční rodině a ke křesťanským hodnotám, byť sám v 80. letech vstoupil do komunistické strany, která v komunistickém Československu pronásledovala církve.

„To, na čem stavím, jsou tradiční křesťanské hodnoty, a to je soucit a láska k bližnímu i k lidem, kteří jsou minoritou. Považuji za dobré, aby se země sjednotila na hodnotovém základě,“ reagovala Čaputová. Dodala, že její liberální názory nejsou součástí volebního programu a že jde o její osobní postoj.

Kandidátka v kampani vsadila na hesla o spravedlivém a poctivém Slovensku a na potřebu změny, kterou po loňské vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky požadovali lidé ne největších demonstrací od roku 1989. Odmítla rovněž vést útočnou kampaň.

Šefčoviče v prezidentských volbách podporuje nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie, jejíž předseda Robert Fico před rokem v zájmu řešení politické krize po zmínění dvojnásobně vraždě odstoupil z funkce premiéra.

Tradiční křesťanské hodnoty jsou pro Šefčoviče klíčové

Vyhraněná debata obou prezidentských kandidátů pokračovala i v dopolední diskusní relaci soukromé televize TA3, ve které se Čaputová opět vymezila vůči Směru-SD. „Máme deficit ve fungování spravedlnosti a ve vyvozování odpovědnosti, zejména když existuje podezření ohledně vládní moci,“ řekla Čaputová. Dodala, že mnoho kauz, o kterých zavražděný reportér Kuciak psal, nebylo v té době řádně vyšetřováno. Sebe označila za představitelku změny, Šefčoviče za symbol kontinuity současné vládní moci. 

Šefčovič v debatě také řekl, že chce sjednotit voliče, kterým záleží na sociálních hodnotách a na tom, aby Slovensko zůstalo křesťanskou zemí.

Tradiční hodnoty prosazovali v kampani i další dva prezidentští kandidáti, soudce nejvyššího soudu Štefan Harabin a šéf krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko Marian Kotleba. Oba získali dohromady čtvrtinu hlasů. Jak Harabin, tak Kotleba v kampani ale slovně útočili na Čaputovou a Šefčoviče i za jejich proevropské názory.

Šefčovič si stěžoval na údajnou neobjektivnost některých médií vůči své osobě. Jako příklad uvedl postup listu Sme, který na své titulní stránce sobotního vydání otiskl ilustrační snímek hlasovacího archu, jež na rozdíl od originálu neobsahoval jména odstupivších kandidátů a u některých kandidátů byla nesprávně uvedena jejich volební čísla. List připustil, že ilustrace byla nepřesná, odmítl ale snahu o jeho zatahování do předvolebního boje.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...