1. března 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čtyři infarkty a dvě střelby. Za čtyři měsíce zemřelo již šest ruských diplomatů

Ruský ambasador Vitalij Čurkin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský ambasador Vitalij Čurkin | foto: Reuters

PRAHA Náhoda, nebo úmysl? Za poslední čtyři měsíce zemřeli čtyři ruští diplomaté na následky infarktu, nebo velmi krátké nemoci s příznaky infarktu. Dva další byli zavražděni střelnou zbraní. Podívejte se na detaily nedávných úmrtí ruských „vyslanců“.

Minulý týden v pondělí zemřel v New Yorku ruský ambasador Vitalij Čurkin na následky infarktu. Stal se tak čtvrtým ruským diplomatem, který zemřel za podobných okolností během posledních čtyř měsíců. Zprávy o jejich smrti se pokaždé odkazují na infarkt, nebo krátkou nemoc.

Další dva ruští diplomaté zemřeli násilnou smrtí. Byli zastřeleni ve stejný den. Velvyslanec v Ankaře byl zavražděn na výstavě a vedoucí oboru Latinské Americky byl zastřelen ve svém bytě v Moskvě.

Mimo to zemřel v tomto období za podezřelých okolností na následky infarktu i bývalý generál KGB a muž ve vedení společnosti Rosněft Oleg Erovinkin.

8. listopadu 2016 - Sergej Krivov
Ráno v den amerických voleb bylo v New Yorku nalezeno tělo pracovníka ruského konzulátu. Sergej Krivov byl zraněn na hlavě. Ruské diplomatické služby oznámily, že ho v kanceláři zasáhl infarkt a zemřel. Podle policejní zprávy jeho smrt byla přirozená a případ byl uzavřen. Podle deníku New York Post ale policie zároveň upozornila na zranění hlavy a obličeje, které jevily spíše známky pádu z velké výšky.

Na facebookové stránce Ruského konzulátu stálo, že zemřel bezpečnostní pracovník. Podle serveru BuzzFeed byl Krivov člověkem zajišťujícím „prevenci sabotáže“ a „potlačením bezpečnostních průniků do konzulátu“, tedy byl zodpovědný za to, „že Spojené státy nemají ‚uši‘ v budově.“

Ruský velvyslanec Andrej Karlov při otevření výstavy pořádané v Ankaře ruským...

Ruský velvyslanec Andrej Karlov

19. listopadu 2016 - Andrej Karlov a Petr Polšikov
Na výstavě fotografií v Ankaře byl zavražděn ruský velvyslanec Andrej Karlov. Do zad jej střelil ozbrojený útočník, který byl později identifikovaný jako ankarský policista mimo službu. K atentátu došlo v ankarské umělecké galerii. Karlov nakonec zraněním v nemocnici podlehl.

Ozbrojenec zasáhl velvyslance do zad ve chvíli, kdy Karlov na vernisáži dokončoval projev. „Nezapomínejte na Aleppo, nezapomínejte na Sýrii, bůh je veliký,“ zvolal pachatel se zdviženou rukou a ukazováčkem poté, co diplomata na vernisáži výstavy fotografií střelil do zad.

Pachatelem byl 22letý Mevlüt Mert Altintaş, který byl přijat k policii v roce 2014.

V ten samý den byl v Moskvě podle deníku Independent nalezen ruský diplomat Petr Polšikov se střelnou ránou na hlavě. Polšikov byl hlavní poradce pro záležitosti Latinské Ameriky na ministerstvu zahraničí.

26. prosince 2016 - Oleg Erovinkin
Řidič bývalého generála KGB a FSB Olega Erovinkina nalezl svého zaměstnavatele mrtvého na zadním sedadle auta v centru Moskvy. Podle mluvčího ropné společnosti Rosněft, pro kterou Erovinkin pracoval, zemřel na následky infarktu, psal ruský deník The Moscow Times. Erovnikin byl podle dostupných informací šéfem kanceláře prezidenta Rosněftu.

Podle deníku Telegraph byl Erovnikin informátorem pro bývalého pracovníka britské zpravodajské služby Mi6, který údajně vypracoval kompromitující složku o Donaldu Trumpovi a jeho kontaktech s Ruskem. Složka by měla obsahovat informace o kompromitujících materiálech, shromažďovaných v Rusku na budoucího prezidenta USA. Erovnikin měl být podle Telegraphu i spojkou mezi vedením Rosněftu a prezidentem Putinem.

9. ledna 2017 - Andrej Malanin
„Po prvním ohledání se jedná nejspíše o přirozenou smrt bez cizího zavinění,“ stálo podle britského deníku Independent v policejní zprávě. V Aténách byl v bytě nalezen mrtvý ruský diplomat Andrej Malanin. Podle řecké policie ho nalezl jeden ze zaměstnanců ambasády ležet na zemi v ložnici.

Policisté na místě nenašli žádné důkazy nasvědčující vloupání, nebo vniknutí do objektu. Na místo byla i tak povolána policejní jednotka vyšetřující vraždy, kvůli diplomatickému statusu Malanina.

Ruský velvyslanec Karlov doprovázel prezidenta Vladimira Putina k letadlu v...
Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin

26. ledna 2017 - Alexandr Kadanin
Podobný případ se odehrál v Indii. Ruský ambasador Alexandr Kadakin, zemřel ve věku 67 let v nemocnici po krátké nemoci. Podle agentury Reuters Kadakin skonal na následky infarktu, další detaily známé nejsou. Ambasador sloužil jako diplomat v v Indii od roku 2009.

20. února 2017 - Vitalij Čurkin
Ve věku 64 let zemřel v New Yorku stálý zástupce Ruské federace při OSN Vitalij Čurkin. Čurkinův zástupce podle agentury AP řekl, že ambasadorovi se v kanceláři náhle udělalo nevolno, proto byl převezen do nemocnice, kde ale zemřel.

Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin na zasedání Rady bezpečnosti v New Yorku.

Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin na zasedání Rady bezpečnosti v New Yorku.

Ruská média oznámila, že Čurkin podlehl srdečnímu záchvatu. Americkým novinářům činitelé obeznámení se situací řekli, že smrt byla přirozená, nebylo na ní nic neobvyklého. Srdeční nevolnost postihla ruského diplomata v sídle ruské mise v New Yorku, odkud byl v těžkém stavu převezen do městské Presbyteriánské nemocnice.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz