Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Svět

Severokorejci ukončili jednání s USA o jaderném programu. Nesplnilo jejich očekávání

Zvláštní vyslanec USA pro vyjednávání se Severní Koreu Stephen Biegun opouští schůzku na švédském ministerstvu zahraničí ve Stockholmu foto: Reuters

Stockholm - Představitelé Severní Koreje sobotní rozhovory o severokorejském jaderném programu, k nimž se ve Stockholmu sešli se zástupci Spojených států. Podle agentury Reuters to prostřednictvím tlumočníka řekl severokorejský vyjednavač Kim Mjong-kil. Podle jeho slov Američané, které zastupoval zvláštní vyslanec pro KLDR Stephen Biegun, přišli na jednání „s prázdnýma rukama“.
  20:01aktualizováno  21:20

KLDR a USA se dohodly na obnově jaderných rozhovorů. První schůzka proběhne 5. října

„Jednání nesplnila naše očekávání a nakonec skončila,“ uvedl Kim Mjong-kil před severokorejskou ambasádou ve švédském hlavním městě.

Americká strana se zatím k důvodům krachu dnešních rozhovorů nevyjádřila. Odborník na Severní Koreu Ankit Panda z Federace amerických vědců podle agentury DPA uvedl, že neúspěch může znamenat, že Pchjongjang marně očekával od Spojených států ústupky ve věci sankcí.

Jsou rozhovory s USA ve slepé uličce? KLDR provedla test střelby z dalekonosného raketometu

Šlo o první schůzku od červnového setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem na mezikorejské hranici. Oba státníci se tehdy dohodli na restartu rozhovorů stagnujících od února. Summit Trumpa a Kima v Hanoji v zimě skončil předčasně a bez dohody kvůli odlišným názorům Pchjongjangu a Washingtonu na proces severokorejského jaderného odzbrojení.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dříve vyjádřil naději, že jednání ve švédské metropoli přinesou pokrok a že se stanou základem pro další dialog v příštích týdnech a měsících. Analytici sobotní schůzku považovali za možný první krok k dalšímu summitu Trumpa a Kima.

KLDR tento týden oznámila, že provedla úspěšný test nové balistické rakety odpalované z ponorky, což jí zakazuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Agentura Reuters připomíná, že šlo o nejvíce provokativní krok ze strany Pchjongjangu od loňského roku, kdy obnovila dialog se Spojenými státy.

Autor: