20. září 2019 12:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

,Moudré rozhodnutí‘. KLDR si pochvaluje odchod bezpečnostního poradce Bílého domu Boltona

Bývalý velvyslanec Spojených států amerických při OSN John Bolton bude novým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý velvyslanec Spojených států amerických při OSN John Bolton bude novým... | foto: Reuters

SOUL Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil přivítal rezignaci bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, který v minulosti kritizoval severokorejské vedení za porušování lidských práv a vyzýval ke změně režimu v KLDR. Bolton odešel z funkce na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Severokorejský vyjednávač ocenil také středeční Trumpovo vyjádření, že by při rozhovorech s KLDR mohl uplatnit „novou metodu“.

Vyjednávač KLDR v pátek vyzdvihl právě Trumpovu „snahu o nový přístup k rozhovorům o ukončení severokorejského jaderného programu bez provokatéra“ v americké vládě. Podle Kim Mjong-kila se ze strany Trumpa jedná o „moudré politické rozhodnutí“.

Americko-severokorejské rozhovory o odstranění atomových zbraní z Korejského poloostrova v současné době stagnují kvůli odlišným názorům Pchjongjangu a Washingtonu na odzbrojovací proces.

USA žádají, aby se Severní Korea nejprve zcela vzdala vývoje jaderných zbraní, teprve potom jsou ochotny odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy.

Pchjongjang by zase rád viděl postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.

Po neúspěchu únorového summitu Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una ve Vietnamu KLDR opakovaně USA vyzvala, aby svůj postoj přehodnotily. Trump ve středu kritizoval Boltona, že při jednání se Severní Koreou prosazoval „libyjský model“, na jehož základě by měla KLDR odevzdat veškeré své jaderné zbraně a palivo. Americký prezident podotkl, že při rozhovorech „by možná bylo dobré použít novou metodu“.

Odchod Boltona, který rezignoval 10. září, zdůvodnil Trump tím, že s poradcovými názory na řadu věcí zásadně nesouhlasil. Na jeho místo tento týden jmenoval Roberta O’Briena, dosavadního zvláštního vyslance pro záležitosti rukojmích.

Bolton byl považován za jestřába americké politiky a v minulosti prosazoval použití síly například proti Íránu či KLDR. V roce 2003 kritizoval tehdejšího severokorejského vůdce Kim Čong-ila za porušování lidských práv a vyzýval ke změně režimu v Pchjongjangu. Severokorejská státní média ho za to nazvala „lidskou špínou a pijavicí“.

Trump na prvním summitu s Kimem loni v Singapuru slíbil Pchjongjangu bezpečnostní záruky a pozastavení velkých společných vojenských cvičení s Jižní Koreou; Kim tehdy uvedl, že KLDR bude pracovat na „úplném odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova“. Únorový summit obou státníků v Hanoji ale skončil předčasně a bez dohody.

Pchjongjang se nyní pokouší rozhovory oživit. Severokorejský vůdce Kim Čong-un napsal Trumpovi v srpnu dva dopisy a v jednom z nich ho pozval na návštěvu Pchjongjangu. Trump v reakci prohlásil, že na další setkání s Kimem teď není správná doba.

ČTK
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...