4. ledna 2018 19:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Na východ USA dopadla sněhová ‚superbomba‘. Aerolinky musely zrušit přes 3300 letů

Sněžná bouře v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sněžná bouře v New Yorku. | foto: Reuters

NEW YORK Podél východního pobřeží Spojených států se na sever žene zimní bouře provázená silným větrem a přívaly sněhu. Na mnoha místech od Severní Karolíny až po stát Maine zůstaly zavřené školy, úřady, desetitisíce lidí už jsou bez elektřiny, napsala agentura Reuters. Letiště napříč severovýchodem USA včetně těch v New Yorku či Bostonu v očekávání sněhové vánice zrušila celkem přes 3300 spojů.

Silná tlaková níž se zformovala ve středu u pobřeží Floridy a v průběhu čtvrtka se hnala na sever s větry odpovídajícími síle hurikánu první kategorie. Americká Národní povětrnostní služba (NWS) varovala před nárazy o rychlosti až 110 kilometrů v hodině. Varování před živlem je vyhlášeno pro území s více než 13 miliony obyvatel.

Boston očekává více než 30 centimetrů nového sněhu a místní Loganovo mezinárodní letiště už s předstihem ohlásilo přerušení provozu. Celkově aerolinky na severozápadě USA odvolaly tisíce letů, newyorské letiště Johna Kennedyho po osmé ráno (14:00 SEČ) dočasně kvůli silnému větru a nebezpečně nízké viditelnosti pozastavilo veškerý provoz. Na třech hlavních letištích New Yorku a tom bostonském byly podle serveru FlightAware.com zrušeny tři čtvrtiny spojů.

Šedesát tisíc domácností bez proudu

Více než 60 tisíc tisíc domácností a podniků se ve čtvrtek ráno ocitlo bez dodávek elektřiny a podle Reuters toto číslo během dne poroste. Teplota se přitom v městech na pobřeží Atlantiku pohybuje těsně pod bodem mrazu.

Sněžná bouře v New Yorku.
Sněžná bouře v New Yorku.

V New Yorku, kde kladné hodnoty na teploměrech obyvatelé nezaznamenali od Vánoc, má napadnout až 20 centimetrů sněhu, asi o pět centimetrů méně pak ve Filadelfii.

Období extrémního zimního počasí sužuje velkou část Spojených států od vánočních svátků a v posledních dnech zažila sněhovou nadílku i místa kde nesněžilo téměř tři desetiletí. Mimořádné mrazy si v průběhu posledních dní vyžádaly nejméně 16 obětí. Zřejmě v důsledku probíhající bouře na silnicích Severní Karolíny zahynuli tři lidé.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz