Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skončí velvyslanec USA v ČR? Senát blokuje jmenování

Svět

  12:20
WASHINGTON/PRAHA - Americký senátor Charles Grassley podle záznamů amerického Kongresu stejně jako loni zablokoval nominaci amerického velvyslance v Česku Normana Eisena. Diplomata loni na konci prosince jmenoval bez souhlasu Senátu prezident Barack Obama na jeden rok.

Norman Eisen foto: Lidové noviny

Pokud Grassley svůj postoj nezmění, musel by tak Eisen za několik měsíců opustit Prahu a Česko by opět bylo bez amerického velvyslance.

Český prezident v USA

Republikán Grassley, který by se dnes s několika dalšími senátory měl sejít s českým prezidentem Václavem Klausem, má vůči Eisenovi dlouhodobě námitky. Zejména kvůli podezření, že se současný velvyslanec v minulosti nezachoval příliš eticky při odvolání vysoce postaveného úředníka, který kritizoval prezidentovy spolupracovníky. Šlo o generálního inspektora Společnosti pro národní a komunitní služby Geralda Walpina. Obama jej odvolal v červnu 2009.

Eisen není v úřadu ani rok

Norman Eisen se funkce amerického velvyslance ujal letos 28. ledna. Stalo se tak po více než dvouleté nepřítomnosti amerického velvyslance v Praze, která kalila česko-americké vztahy. Na jak dlouho by post mohl osiřet nyní, lze těžko odhadovat.

Eisen svou roli při Walpinově odvolání musel vysvětlovat v americkém Senátu a již tehdy ho za jeho roli v případu Grassley kritizoval. Když pak Obama navrhl Eisena na místo velvyslance v Praze, Grassley nominaci loni v září zablokoval. Komplikaci pak šéf Bílého domu vyřešil přímým jmenováním v době, kdy Senát nezasedal, byť na omezenou dobu. Grassley to později také kritizoval.

Americký prezident pak Eisena, který byl dříve jeho poradcem pro etiku, nominoval znovu. Nedávno nominaci schválil zahraniční výbor amerického Senátu.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat