Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velvyslancem v ČR je Eisen. Obama ho jmenoval i bez Senátu

Svět

  7:01aktualizováno  10:21
WASHINGTON - Americký prezident Barack Obama ve středu přímo bez souhlasu Senátu jmenoval velvyslancem v České republice Normana Eisena. Využil tak situace, kdy Kongres v původním složení končí a nový zasedne na začátku ledna, napsala agentura AP.

Americký velvyslanec Norman Eisen opustí Česko v srpnu foto: Profimedia.cz

Platnost tohoto jmenování bez odsouhlasení Senátem je na jeden rok. Americký velvyslanec v Praze již není téměř dva roky.

Obama v rámci tohoto mimořádného kroku, kdy obešel Senát, jmenoval také americké velvyslance v Ázerbájdžánu, Turecku a Sýrii. Senát Eisenovo schválení do konce funkčního období současného Kongresu nestihl projednat, a proto jeho nominaci prezidentovi vrátil.

Nový americký velvyslanec v ČR Eisen

Eisen se na místo dlouho připravoval, a do Prahy by tak podle zdrojů z diplomatických kruhů mohl přijet v dohledné době. Dosavadní Obamův poradce má kořeny v bývalém Československu. Pocházela odsud jeho matka, otec se narodil v Polsku. Oba rodiče přežili holokaust.

Čtěte více:

Eisen pracoval jako Obamův poradce pro etiku a původně se mělo zato, že jej senátoři hladce schválí. Jeho kandidatura se ale v Senátu zadrhla kvůli podezření, že se nezachoval příliš eticky při předloňském odvolání vysoce postaveného úředníka, který kritizoval spolupracovníky prezidenta. Šlo o generálního inspektora Společnosti pro národní a komunitní služby Geralda Walpina. Obama jej odvolal v červnu 2009.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ C#/.NET DEVELOPER (60 - 80.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 60 000 - 80 000 Kč

Mohlo by vás zajímat