10. května 2019 7:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Skrývající se exšéf venezuelské tajné služby Figuera vyzval k vybudování nového státu

Manuel Figera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manuel Figera | foto: Reprofoto

Caracas  Bývalý šéf venezuelské tajné služby Manuel Figuera, který se před týdnem postavil na stranu opozice, vyzval Venezuelany k vybudování nového státu a k boji s korupcí. Informovala o tom v noci na pátek agentura Reuters s tím, že to bylo Figuerovo první veřejné vystoupení od 30. dubna, kdy ho autoritářský prezident Nicolás Maduro odvolal. Nejméně dva opoziční zákonodárci, kteří čelí stíhání v souvislosti s pokusem vyvolat vzpouru armády, se mezitím uchýlili na ambasády v Caracasu.

Video s prohlášením bývalého šéfa tajné služby zveřejnila na twitteru televize NTN24. Figuera se po svém odvolání skrývá. Ve středu přes opoziční média vyzval další své kolegy z armády, aby pomohli v zemi obnovit demokracii, a uvedl, že změna režimu je blízko. Učinil tak den poté, co USA zrušily sankce, které vůči Figuerovi v minulosti zavedly.

10.května 2019 v 02:30, příspěvek archivován: 10.května 2019 v 07:41

VIDEO: [#VIDEO] "Ya basta de culpar al mundo de las desgracias de nuestro pa?s y seguir exigiendo m?s sacrificios a nuestros ciudadanos": Habla Cristopher Figuera, exjefe del Sebin que se sublev? a Maduro https://t.co/AFbiFg2F10 https://t.co/xHS95Usdyo

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

[#VIDEO] "Ya basta de culpar al mundo de las desgracias de nuestro país y seguir exigiendo más sacrificios a nuestros ciudadanos": Habla Cristopher Figuera, exjefe del Sebin que se sublevó a Maduro https://t.co/AFbiFg2F10 https://t.co/xHS95Usdyo

Madurův režim mezitím pokračuje s represemi proti opozici. Venezuelské bezpečnostní složky ve středu zatkly místopředsedu Národního shromáždění Edgara Zambrana, který je s několika dalšími zákonodárci stíhán v souvislosti s nedávnou snahou opozice vyvolat vzpouru armády proti Madurovi.

Ve čtvrtek se pak Zambranův kolega Richard Blanco uchýlil na argentinskou ambasádu v Caracasu. Podle Reuters se ve stejný den ukryl na italské ambasádě ve venezuelské metropoli také opoziční poslanec Américo de Grazia.

Itálie potvrdila, že se do rezidence jejího velvyslance ve venezuelské metropoli uchýlil také opoziční poslanec Américo de Grazia, který byl stejně jako Blanco nebo Zambrano a další čtyři zákonodárci tento týden zbaven poslanecké imunity. Italské ministerstvo zahraničí však zdůraznilo, že italské velvyslanectví v Caracasu působí zcela v souladu s diplomatickými zvyklostmi.

„Člen venezuelského Národního shromáždění italského původu Américo De Grazia, jedna ze sedmi legitimně zvolených osob v Národním shromáždění (jež byly zbaveny imunity), byl přijat v rezidenci italského velvyslance v Caracasu,“ uvedlo v prohlášení italské ministerstvo zahraničí. Ministerstvo uvedlo, že vůči De Graziovi bylo zahájeno soudní vyšetřování. Poslanec v pátek na twitteru Itálii poděkoval.

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.