Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slovenská policie prý objasnila vraždy v podsvětí, viní i Roháče

Svět

  13:54
BRATISLAVA - Slovenská policie obvinila Jozefa Roháče a dalších šest lidí z podílu na vraždách údajných členů slovenského podsvětí. Podle kriminalistů má skupina na svědomí pět vražd, ke kterým došlo v 90. letech minulého století a které se dosud nepodařilo objasnit. Ze všech obviněných je nejznámější právě Roháč, kterému média připisují odpovědnost za vícero útoků na Slovensku i v Maďarsku. V Maďarsku na něj byla uvalena vyšetřovací vazba kvůli podezření, že se podílel na vraždě mediálního magnáta Jánose Fenyöho.
Slovenská policie (ilustrační foto)

Slovenská policie (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Zmiňované vraždy na Slovensku podle kriminalistů organizoval Róbert Lališ, údajný člen jednoho kriminálního gangu, který tímto způsobem prý likvidoval konkurenci. Lališův gang si prý najímal Roháče. "Byl jedním z vykonavatelů vícero vražd," uvedl policejní viceprezident Milan Lučanský. Lališ, který je jedním z obviněných, je v současnosti na útěku.

Skupina podle slovenské policie mimo jiné stála za nastražením nálože, která v roce 1998 zabila Eduarda Diniče, jehož slovenská média označila za jednu z bývalých hlavních postav podsvětí. "Nástražný výbušný systém pod betonovou tvárnicí chodníku obsahoval osm až deset kilogramů výbušniny," uvedl Lučanský. Dodal, že bomba byla odpálena na dálku v okamžiku, kdy místem Dinič procházel.

VÍCE ZDE:

Gang má prý na svědomí i vraždu Diničova bratra Róberta, který byl spolu se svým osobním strážcem zastřelen v Bratislavě necelých pět měsíců po smrti Eduarda Diniče.

Při vyšetřování vražd se policie podle Lučanského opírá o výpovědi svědků i jiné důkazy.

Jozef Roháč

Roháče slovenská policie už dříve podezírala, že se podílel na vraždě bývalého policisty Róberta Remiáše, bratislavská prokuratura však stíhání v roce 2006 zastavila. Remiáš byl spojkou někdejšího příslušníka slovenské tajné služby SIS Oskara Fegyverese, jenž vypovídal, že SIS v roce 1995 stála za zavlečením syna tehdejšího slovenského prezidenta Michala Kováče do Rakouska. Z několika násilných činů podezírali Roháče také maďarští kriminalisté, kteří na něj v minulosti vydali zatykač. Roháč byl v roce 2008 zatčen v Praze a později eskortován do Maďarska.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat