Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Na Slovensku se hraje o přežití mafiánského státu, míní polský list

Svět

  9:36aktualizováno  12:00
Sobotní první kolo prezidentských voleb na Slovensku, které vyhrál exministr zahraničí Ivan Korčok, otřáslo pozicí jejich dosavadního favorita a předsedy parlamentu Petera Pellegriniho. Zemi čeká v rozhodujícím druhém kole velmi těsný souboj. Polský list Gazeta Wyborcza (GW) napsal, že se v prezidentských volbách na Slovensku hraje o to, zda přetrvá mafiánský stát.

„Vítězství Petera Pellegriniho, dávného stranického soudruha premiéra Roberta Fica, by vedlo k centralizaci moci podle maďarského vzoru,“ tvrdí list a dodává, že Pellegriniho vítězství by také nynější vládnoucí skupině zaručilo beztrestnost.

Pro pochopení, co vše je ve volbách v sázce, je podle deníku nezbytné vrátit se do roku 2018, kdy najatý vrah na objednávku mafie zastřelil novináře Jána Kuciaka, jenž odhaloval propojení vlády s organizovaným zločinem – až podle polského komentátora odhalil, že „jde o jedno a to samé“.

Deník následně zrekapituloval vývoj od pouličních protestů, přes Ficovo odstoupení z čela vlády, kde jej nahradil právě Pellegrini, „tvářící se jako evropský demokrat“. Jako premiér vydržel až do voleb 2020, které Ficův Směr-SD prohrál. Pellegrini v přesvědčení, že Ficův čas skončil a dny jeho strany jsou sečteny, si založil vlastní uskupení Hlas. Pro bývalé soudruhy se stal zrádcem, píše polský list.

Obvinění si vyslechl i Fico

Následující vlády v čele s populisty Igora Matoviče podle listu charakterizoval chaos a vnitřní spory, policii a prokuratuře však umožnily pracovat na politických kauzách. Začalo zatýkání vysoce postavených policistů a úředníků. Obvinění si vyslechl dokonce i Fico, a to z vytvoření organizované zločinecké skupiny, a jeho pravá ruka, exministr vnitra Robert Kaliňák.

Jeden z dopadených úředníků v roce 2021 přiznal, že se zapletl i Peter Pellegrini. V době, kdy byl šéfem vlády, se podle tohoto nařčení domáhal přes prostředníka 150 000 eur (3,8 milionu Kč) od jednoho podnikatele výměnou za výhodný zákon. Případ se dodnes neobjasnil.

Fico pod palbou od zatýkaných stranických soudruhů a úředníků přešel do ofenzivy. Tvrdil, že stát za vlády dřívější opozice na něj útočí, stejně jako média, kterým vyhlásil válku. Jeho strana se otočila doprava. Fico našel inspiraci v ideologickém poselství Viktora Orbána. Podobně začal chrlit obvinění na adresu evropské levice a také amerického miliardáře maďarského původu George Sorose, že se pokoušejí o ovládnutí Slovenska liberálními elitami.

Čtyřkoalice nevydržela až do konce, její obliba klesla až na dno. Slováci kritizovali vlády Matoviče a jeho nástupců za to, že si nedokázaly poradit ani s pandemií covidu-19, ani s jejími následky. Parlamentní volby loni na podzim vyhrál Směr-SD, Fico vytvořil koalici s proruskými nacionalisty a Pellegriniho Hlasem, píše polský list.

Nejdůležitější rozhodnutí nové vládnoucí skupiny se týkaly změn v justici, dodává Gazeta Wyborcza a připomíná protesty Slováků proti rušení speciální prokuratury a dalším změnám v zákonech, které obviněným oligarchům umožní vyváznout s podmínkou, místo aby šli do vězení.

Pellegriniho vítězství bude znamenat monopol jedné skupiny na politickou moc, míní komentátor polského listu. „Zmizí prezident, který brzdí choutky vládnoucích. Pellegrini je pro druhé kolo rozhodně favorit,“ píše Gazeta Wyborcza.

Pellegriniho soupeř, „otevřeně proevropský a proatlantický“ bývalý diplomat Ivan Korčok, by k vítězství potřeboval rozšířit svou volební základnu, což nebude snadné, pokračuje autor komentáře. Pellegrinimu stačí, aby pro něj hlasovali voliči nacionalisty Štefana Harabina, dodává.

„Vše naznačuje, že se to může stát,“ míní Gazeta Wyborcza. Pellegrini se podle listu vyhýbá otevřenému nacionalismu, aby si neodradil umírněné voliče, ale za něj tak činí Fico, který jej v kampani silně podporuje. Oba však odlišuje pouze styl, tvrdí autor komentáře v polském listě.

Slovensko není Fico, napsal slovenský deník

„První kolo prezidentských voleb otřáslo pozicí Petera Pellegriniho, jako dosud papírového favorita souboje o post hlavy státu. Ivanu Korčokovi zase dává naději, že boj o prezidentský palác není, navzdory průzkumům, předem rozhodnutý,“ uvedl deník Pravda.

Některé listy hodnotí hlasování jako referendum o vládní koalici či o samotném premiérovi a předsedovi strany Směr-sociální demokracie Robertu Ficovi, který Pellegriniho, šéfa další vládní strany Hlas-sociální demokracie, v prezidentské kandidatuře podpořil.

V sobotu, kdy souboj o funkci prezidenta svedlo devět kandidátů, Korčok získal 42,51 procenta hlasů, Pellegrini 37,02 procenta. Rozhodující duel přímé volby s dvěma nejúspěšnějšími kandidáty z prvního kola bude 6. dubna.

Podle listu Sme první kolo referenda o Ficovi vyhráli voliči, kteří nechtějí kompletně odevzdat zemi vládě, jež útočí na právní stát, nezávislá média a na občanskou společnost. „Korčokovo vítězství ve druhém kole ovšem není jisté, pokud nezíská další podporu. Nebo když se jeho voliči spokojí s tímto výsledkem,“ napsal deník. Dodal, že ve druhém kole budou o příštím prezidentovi rozhodovat i lidé, kteří by tento úřad bez váhání odevzdali Štefanu Harabinovi a jeho dezinformační úderce.

Exministr spravedlnosti Harabin, který má proruské názory a který je pro vystoupení Slovenska z NATO, dostal v sobotu 11,73 procenta hlasů a skončil na třetím místě.

„Nejdůležitější odkaz prvního kola je velmi jednoduchý: Slovensko není Fico. Ještě stále je mnoho lidí, kteří nechtějí, aby nás tahal k Rusku, aby ovládl média, zastrašil svobodné lidi, znásilnil spravedlnost a amnestoval své kamarády,“ napsal Denník N. Dodal, že rozhodovat se bude za dva týdny a že nečekaná prohra Pellegriniho v prvním kole může mobilizovat jeho voliče.

Autoři: ,