Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovensko získalo ruskou vakcínu Sputnik V, potvrdil Matovič. Do země dorazí dva miliony dávek

Ruská vakcína proti koronaviru Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská vakcína proti koronaviru Sputnik V. | foto: Reuters

BRATISLAVA Slovensko získalo ruskou vakcínu Sputnik V proti covidu-19. První zásilku z objednaných celkově dvou milionů dávek dopravilo v pondělí letadlo slovenské armády do Košic. Na košickém letišti to oznámil slovenský premiér Igor Matovič. Potvrdil tak dřívější informace, že Slovensko patrně koupilo zmíněnou očkovací látku, která dosud nebyla registrována unijní lékovou agenturou EMA.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví večer uvedlo, že vakcína se v zemi bude používat na základě výjimky udělené ministrem zdravotnictví Markem Krajčím. Tento krok podle ministra umožní o 40 procent zrychlit očkování, který brzdí nedostatek vakcín. O dodávky ruské vakcíny do Česka dříve požádal prezident Miloš Zeman svého ruského kolegu Vladimira Putina.

Ruský fond přímých investic, který se podílí na výrobě Sputniku V, mezitím vydal prohlášení, podle něhož se Slovensko stalo druhou zemí Evropské unie (po Maďarsku) a 39 zemí světa, která dala souhlas s použitím tohoto očkovacího preparátu.

Matovič prosazoval nákup Sputniku V ještě v únoru, byť udělení souhlasu vlády s takovým krokem zablokovala nejmenší vládní strana Za lidi. Její šéfka a vicepremiérka Veronika Remišová se vyslovila pouze pro nákup vakcín registrovaných v EU a uvedla, že na použití neregistrované očkovací látky postačuje výjimka od ministra zdravotnictví. V reakci na oznámení o nákupu ruské vakcíny ohlásil odchod z vládní koalice a rezignaci na funkci šéfa evropského výboru slovenské sněmovny Tomáš Valášek ze strany Za lidi. Stal se druhým poslancem, který dosud opustil čtyřčlennou koalici. Ta má ovšem nadále v parlamentu ústavní většinu.

„Jsem zcela otevřen kterékoliv vakcíně, která se bude na Slovensku používat. Nemám nejmenší problém se nechat očkovat i Sputnikem. Ještě jsem se nerozhodl,“ řekl Matovič na novinářský dotaz, zda by si sám vybral ruskou vakcínu. Dodal, že navzdory koupi Sputniku V klíčová část očkování proti covidu-19 proběhne v zemi vakcínami, které pro státy EU nakoupila Evropská komise.

Krajčí uvedl, že očkování Sputnikem V začne na Slovensku nejdříve za dva týdny, vakcína bude nejprve zkontrolována. Při očkování dostane zájemce postupně dvě dávky. Očkovaný bude muset podepsat, že byl informován o tom, že Sputnik V není v EU registrován. Sputnik V už dříve začalo z členských zemí EU používat Maďarsko.

Podle Matoviče dvě dávky Sputniku V stojí 19,95 dolaru (zhruba 430 korun), a jsou tak levnější než už používané očkovací látky od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Řekl také, že do Ruska mezitím odletělo další letadlo a pak bude následovat ještě jeden let tak, aby bylo z Ruska dovezeno dohromady 200 tisíc dávek vakcíny. V březnu by mělo následovat dalších 400 tisíc dávek a zbytek objednávky do konce letošního června. Ruská vakcína by vystačila na kompletní očkování pro necelou pětinu obyvatel země.

Účast premiéra při dodávce ruské vakcíny kritizoval šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok, kterého do vlády nominovala menší strana Svoboda a solidarita. Věnovat politickou pozornost neregistrované vakcíně není podle Korčoka na místě.

Předseda slovenské vlády dříve obhajoval nákup Sputniku V špatnou epidemickou situací v zemi a tím, že podle průzkumu veřejného mínění by se v případě použití ruské vakcíny nechalo na pětimilionovém Slovensku očkovat o 300 tisíc obyvatel více.

Slovensko se podobně jako jiné členské země EU potýká s nedostatkem vakcín, v současnosti Bratislava používá jen očkovací látky s registrací od EMA. Dosud bylo v zemi pod Tatrami alespoň první dávkou očkováno přes 305 tisíc lidí, tedy více než pět procent populace.

O dodávky Sputniku V se zajímá také Česko. Prezident Zeman o ni po dohodě s premiérem Andrejem Babišem požádal šéfa Kremlu a podle víkendového zpravodajství televize CNN Prima News řekl, že ruská vakcína by mohla do Česka dorazit v nejbližší době.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...