Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slovensko přitvrdí v opatřeních proti koronaviru. Znovu budou povinné roušky ve městech a obcích

Volební komise v ochranných oděvech a posílená o vojáky přijela 2. října 2020... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební komise v ochranných oděvech a posílená o vojáky přijela 2. října 2020... | foto: ČTK

Bratislava Slovensko kvůli šíření koronaviru zakáže hromadné akce i shromažďování více než šesti lidí, uzavře aquaparky, koupaliště, fitness centra, restaurace zase budou moci vydávat jídlo jen zabalené. Ve městech a obcích bude plošně povinné nošení roušek.

Senioři dostanou znovu vyhrazený čas na nákupy v obchodech. Většina zmíněných opatření začne platit od poloviny října, řekl novinářům po jednání ústředního krizového štábu ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Slovensko v uplynulých dnech zaznamenalo skokový nárůst počtu nových případů infekce koronavirem. Režim na hranicích s Českem po dřívějším zavedení omezení při cestování se zatím měnit nebude.

„Slovensko se, žel, vydalo českou cestou. Naše křivka má podobný průběh jako česká křivka. Mezi námi a Českou republikou je rozdíl asi dva týdny,“ řekl Krajčí k vývoji v Česku. To nyní v přepočtu na obyvatele zaznamenalo nejvyšší přírůstek počtu nakažených v EU. Krajčí také potvrdil nedělní informaci ministra školství, že střední školy přejdou od pondělí na distanční formu výuky.

Výjimkou ze zákazu konání hromadných akcí dostaly profesionální sportovní soutěže, a to fotbalová, hokejová, volejbalová, basketbalová a házenkářská utkání. Povoleny zůstanou svatební obřady, křty a pohřby.

Premiér Igor Matovič řekl, že nová opatření jsou poslední možností před tím, než by země musela přistoupit k celostátní karanténě. Omezení mají trvat do doby, než takzvaný medián (střední hodnota) počtu nových případů infekce v období sedmi dnů nepřekročí hodnotou 500. V současnosti je na dvojnásobku takového limitu. Předseda slovenské vlády slíbil podnikatelům kompenzace negativních dopadů opatření.

Podle Matoviče se zatím nemění stávající režim na hranicích s Českem. V uplynulých dnech se předseda slovenské vlády vyslovil za omezení počtu výjimek, které při cestách z Česka na Slovensko umožňují vyhnout se testu na koronavirus nebo nástupu do karantény.

Zpřísnění restrikcí ovšem vyvolalo roztržku v koalici. Ministr hospodářství a šéf liberální strany Svoboda a solidarita Richard Sulík kritizoval návrhy na uzavření restaurací, fitness center či divadel, a dostal se kvůli tomu do sporu s premiérem. Matovič a Sulík si posílali odkazy přes média a sociální sítě již na jaře, kdy Sulík požadoval rychlejší odbourávání karanténních omezení.

Nově ohlášená omezení Slovensko uplatňovalo již letos na jaře po propuknutí první vlny koronaviru. Naposledy Bratislava zavedla nová karanténní opatření teprve na začátku října, kdy vyhlásila nouzový stav a kromě jiného omezila počet účastníků hromadných akcí. Zároveň zakázala svatební hostiny, oslavy či diskotéky.

Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec ohlásil zpřísnění kontrol, zda jsou restrikce skutečně dodržovány. Cílem je podle něj omezit přesuny a setkávání lidí.

Na Slovensku v uplynulých dnech výrazně stoupl počet potvrzených případů nákazy koronavirem. Hranici tisíc nových nakažených země zaznamenala ve středu a za pátek to již bylo téměř 1900 případů. V sobotu pak ubylo pozitivních výsledků testů při nižším počtu analyzovaných vzorků.

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....