9. srpna 2016 12:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Snaha o mír selhala. Saúdy vedená koalice opět bombarduje Jemen

Voják pátrá v troskách budovy zasažené koaličními nálety po obětech a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Voják pátrá v troskách budovy zasažené koaličními nálety po obětech a... | foto: ČTK

SANÁ Koalice vedená Saúdskou Arábií v úterý poprvé po několikaměsíční přestávce bombardovala pozice jemenských povstalců v metropoli Saná. Podle zdravotnických zdrojů zahynulo 14 civilistů. Rozhovory, jež měly boje ukončit, skončily před několika dny neúspěchem. Koalice bojuje v konfliktu na straně jemenské vlády, proti níž od roku 2014 stojí šíitští povstalci podporovaní Íránem.

Arabská koalice nechala na 72 hodin přerušit provoz mezinárodního letiště v Saná. Zdravotnické zdroje oznámily, že při náletech byla v noci na úterý zasažena továrna a v ní zahynulo 14 zaměstnanců, kteří byli na noční směně. Zasažen byl také prezidentský areál a vojenská základna v jemenské metropoli a také základna republikánské gardy u letiště. Provládní jednotky se snaží probojovat se do hlavního města ze severu a z východu.

Mírové rozhovory se pod záštitou OSN konaly od dubna v Kuvajtu. Pro názorové rozdíly byly často přerušovány, koncem července z nich vládní delegace odstoupila, protože šíité oznámili, že sestaví vládní orgán se svými spojenci. Jsou to hlavně stoupenci bývalého prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. OSN tento krok odsoudila a upozornila, že odporuje rezoluci Rady bezpečnosti OSN. Společná vláda měla vzniknout po jednání se zástupci vlády a současného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího.

Zraněný muž na podlaze nemocnice v Saná.
Novorozené dítě pláče na jednotce intenzivní péče v nemocnici v Saná.

Konflikt začal v roce 2014, když šíité obsadili Saná a postupovali dále na jih. Loni do bojů vstoupila arabská koalice. Boje si vyžádaly na 6400 mrtvých, z nichž polovina byli civilisté. Vyvolaly také humanitární krizi a vyhnaly z domovů na 2,8 milionu Jemenců. Mocenský chaos umožňuje radikálům z al-Káidy a Islámského státu získávat nové bojovníky a usazovat se v odlehlých částech země.

ČTK