Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚V Bibli je víc násilí než v Koránu’. Vývojář obě knihy srovnal analytickým programem

Korán - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Korán - ilustrační foto | foto: Shutterstock

LONDÝN Britský softwarový inženýr se rozhodl s použitím analytického programu prozkoumat, zda je násilí častější v Bibli nebo Koránu. K výzkumu využil svůj program Odin Text a během dvou minut měl komparaci hotovou. Bible nad Koránem vyniká zobrazováním násilí a menším důrazem na „důvěru“.

Tom Anderson vytvořil software, který se jmenuje Odin Text a slouží k textové analýze. S jeho použitím analyzoval současná vydání Starého a Nového zákon a srovnával jejich obsah s Koránem, napsal Independent.

Na svém blogu Anderson uvedl, že „projekt byl inspirovaný současnou společenskou debatou. Tedy zda terorismus spjatý s islámským fundamentalismem je inspirován něčím, co činí z Koránu ze samé podstaty násilné dílo“.

K porovnání použil mezinárodní verzi Nového a Starého zákona a anglickou verzi Koránu z roku 1957.

Během dvou minut byla analýza hotová.

Podle emočního náboje rozdělil slova do osmi kategorií: radost, očekávání, vztek, znechucení, smutek, překvapení, strach/nejistota a důvěra. Podle analýzy je v Bibli více slov v kategorii „vztek“ a mnohem méně v kategorii „důvěra“ než v Koránu.

Další analýza zjistila, že násilí je častější v Bibli než v Koránu.

„Zabíjení a ničení je v Novém zákoně (2,8%) o něco častější než v Koránu (2,1%), ale Starý zákon (5,3%) je v tomto značně ve vedení,“ píše Anderson.

Softwarový inženýr ale dodává, že analýza neměla sloužit k tomu, aby se potvrdila či vyvrátila domněnka, že islám je násilnější než další náboženství.

„Také si uvědomujeme, že Starý a Nový zákon a také Korán nejsou jedinou literaturou v judaismu, křesťanství a islámu“ dodává výzkumník a rovněž upozorňuje, že se nejedná o hloubkovou analýzu.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...