Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Bankomaty na rýži‘ obdarovávají Vietnam jídlem zdarma. Lidé si mohou vzít až tři kilogramy

Některé „bankomaty“ fungují i 24/7. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Některé „bankomaty“ fungují i 24/7. | foto: Reuters

HO ČI MINOVO MĚSTO/ PRAHA Přístroje, které poskytují rýži zdarma. Zní to až příliš dobře na to, aby to byla pravda. Přesto se tak vietnamští podnikatelé snaží pomoci lidem v nouzi během koronavirové pandemie napříč celou zemí.

Vietnam má zatím podle oficiálních statistik mnohem menší počet nakažených než zbývající země v regionu. Zatímco Thajsko má na 2672 pacientů, Malajsie přes pět tisíc, Vietnam hlásí pouhých 268 případů nakažení a žádné úmrtí.

Vláda navzdory tomu již dávno zavedla restriktivní opatření, nařídila, aby si lidé mezi sebou udržovali odstup, a uzavřela i menší podniky. Řada obyvatel se tak ocitla bez práce a příjmů. Proto se v zemi za pomoci podnikatelů a dárců rozběhl projekt, který umožní lidem překonat těžké období.

Podle deníku The Hanoi Times je „bankomat na rýži“ v provozu každý den od osmé hodiny ranní do pozdního odpoledne. Pokud vše půjde dobře, měl by být v provozu až do konce dubna.

Iniciátor projektu Nguyen Manh Hung pro list uvedl, že se rozhodl výdejník vyrobit poté, co zjistil, jak moc pandemie zasáhla obyvatele Ho Či Minova města. Za první dva dny provozu již přístroj vydal na deset tun rýže.

Vydávají tuny rýže denně

„Během prvního dne si přišlo pro rýži více než 700 lidí a rozdalo se kolem 2,3 tuny rýže,“ píše The Hanoi Times, podle kterého si pro potravinu přichází především studenti, postarší lidé, taxikáři a postižení. Všichni si nejprve prý musí umýt ruce, následně se zaregistrovat, a poté si mohou stoupnout do fronty.

Na fotografiích z místa je vidět, jak lidé v rouškách čekají vzdálení dva metry od sebe, aby nemohlo dojít k přenosu nebezpečného koronaviru. Následně si pak nabírají do předpřipravených či přinesených pytlů až tři kilogramy rýže.

„Mám pronajaté místo vedle Hanojské porodní a gynekologické nemocnice a živím se sbíráním odpadků. Takovéto množství rýže mi umožní jíst po čtyři dny. Jsem opravdu šťastná,“ uvedla pro The Hanoi Times dvaašedesátiletá Tran Thi Lanh.

Podle státní agentury VNA zásoby pravidelně doplňují místní dárci, kteří chtějí pomoci ostatním. Podobné “bankomaty” by prý měly být nainstalovány i například ve městě Danang, kde je pomůže zřídit místní asociace mladých podnikatelů, která již nashromáždila od dárců na 40 tun rýže. Další charitativní organizace v Danangu pak například od lidí nasbírala přes 1500 lahví melounové šťávy a doručila je lékařům a zdravotním sestrám ve městě.

Dobročinné aktivity Vietnamců se ale neomezují jen na vlastní zemi. V provincii Thua Thien-Hue lidé uspořádali sbírku pro dvě provincie v sousedním Laosu a poslali na 4 tisíce roušek, tisíc lahví dezinfekce a 4 tuny rýže.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!