23. prosince 2015 15:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Somálsko zakázalo Vánoce. Kvůli ohrožení muslimské víry

vánoční strom - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy vánoční strom - ilustrační foto | foto: Archiv Lidovky.cz

MOGADIŠU Somálská vláda zakázala oslavy vánočních svátků. Obává se totiž, že dodržování této křesťanské tradice by mohlo ohrozit národní muslimskou víru, informuje BBC.

„Tyto oslavy nejsou v žádném vztahu k islámu,“ řekl úředník z ministerstva pro náboženské záležitosti. Bezpečnostní agentury dostaly pokyn, aby zůstaly ve střehu a zabránily jakémukoli shromáždění.

Cizinci, kteří jsou momentálně v zemi, Vánoce oslavit mohou - ale jen u sebe doma. V hotelech nebo na veřejných místech je zakázáno tento den slavit.

„Mít v Somálsku muslimy, kteří Vánoce slaví, není správné. Je to jako odklonění se od víry,“ říká k zákazu Mohamed Kheyrow, vysoce postavený úředník ministerstva spravedlnosti a náboženských záležitostí.

Nové tradice

Tamní zpravodajové uvádějí, že se Somálsko zotavuje z roční občanské války a narůstá počet Somálců, kteří kvůli ní žili v zahraničí a nyní se do země vracejí. Ze západních zemí s sebou přivážejí nové tradice.

Vánoce se v Somálsku, které přijalo právo Šárija v roce 2009, příliš neslaví. Většinou tyto svátky ctí malé procento obyvatel, kteří navíc Vánoce využívájí jako záminku pro uspořádání večírku.

Starosta města Mogadišu (největší a zároveň hlavní město Somálska - pozn.red.) Yusuf Hussein Jimale řekl BBC, že větší shromáždění se mohou stát terčem radikálních islamistů z hnutí al-Šabáb, která často útočí na hotely.

Slavit mohou pracovnící OSN a Africké Unie, kteří pomáhají vládě v boji s příslušníky teroristické organizace al-Káida.

Lidovky.cz

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.