Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud je proti mně zaujatý, tvrdí Silvio Berlusconi

Svět

  12:26
Řím - Italský premiér Silvio Berlusconi přišel o trestní imunitu a hrozí mu tak stíhání za řadu skandálů. Přes verdikt soudu, ale prý hodlá v úřadu pokračovat. Podle analytiků začíná v Itálii fáze politické nejistoty.

Italský premiér Silvio Berlusconi foto: AFP

Berlusconi v souvislosti s rozhodnutím soudu ostře napadl prezidenmta Giorgia Napolitana. Řekl o něm, že je známo, na které straně stojí. Ústavní soud pro změnu obvinil ze zaujatosti.

"Síla Berlusconiho útoků svědčí o jeho slabosti," uvedl profesor politické filozofie v Římě Giacomo Marramao. Výnos soudu jej podle tohoto experta oslabí ještě více v době, kdy byla jeho pověst již pošramocena mediální kampaní kolem jeho údajných styků s nezletilou dívkou a prostitutkami.

Berlusconi má rovněž napjaté vztahy s vlivnou katolickou církví. Těžce jej zasáhlo sobotní rozhodnutí soudu v Milánu o obrovském odškodném (750 milionů eur, tedy asi 18,8 miliardy korun).

To má zaplatit premiérova mediální skupina Fininvest za to, že za pochybných podmínek koupila nakladatelství Montadori na úkor Berlusconiho velkého soupeře Carla de Benedettiho.

Opozice: Berlusconi by měl odstoupit

Ministreského předsedu vyzývá k demisi jeho úhlavní nepřítel, bývalý protikorupční soudce Antonio Di Pietro, vůdce strany Itálie hodnot.

"Doufám, že nyní, ve světle rozhodnutí soudu, si premiér přestane dělat zákony na míru, odstoupí ze svého úřadu a konečně se po 15 letech stane tím, čím odmítal být, totiž obžalovaným," prohlásil Di Pietro.

"Politické klima se může stát velmi žhavé. Napětí se zvyšuje a k tomu přispívají i silné Berlusconiho reakce," uvádí Marco Tarchi, profesor politických věd ve Florencii.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat