6. března 2017 14:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Češi zadržení v Turecku půjdou k soudu 10. května. Hrozí jim až 15 let vězení

POLICEJNÍ FOTO. ČEŠI ZADRŽENÍ V TURECKU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy POLICEJNÍ FOTO. ČEŠI ZADRŽENÍ V TURECKU. | foto: Policie

PRAHA Začátek soudu s dvojicí Čechů, kteří byli loni zadrženi v Turecku, je naplánován na 10. května. Informaci potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. Česká diplomacie podle ní věnuje případu maximální úsilí. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) v minulosti uvedl, že jeho cílem je návrat obou Čechů do vlasti.

Česká diplomacie podle Valentové s Tureckem o případu intenzivně jedná, minulý měsíc zemi navštívil náměstek ministra Ivo Šrámek. „Únorové jednání náměstka Šrámka s tureckou stranou pomohlo k brzkému stanovení termínu řízení s oběma Čechy,“ řekla Valentová serveru Aktuálně.cz. „Věříme v pozitivní konec tohoto případu,“ doplnila.

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas čelí v Turecku obvinění z příslušnosti k ozbrojené teroristické organizaci. Turecká prokuratura pro ně požaduje sedm a půl až 15 let vězení.

Turecké úřady viní Čechy z příslušnosti ke kurdské milici YPG, kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci. Oba Češi obvinění popírají a uvádějí, že jsou humanitárními aktivisty. Podle nich také YPG nejsou teroristickou organizací s odůvodněním, že bojují proti radikálům z Islámského státu (IS).

Zaorálek v polovině prosince řekl, že se dvojice nechtěla zapojit do teroristických aktivit, ale chtěla na území Sýrie ovládaném kurdskými jednotkami vybudovat polní nemocnici. Také řekl, že pozitivním vyústěním případu by bylo vyhoštění dvojice do Česka.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz