Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Soud zrušil expolicistovi Chauvinovi mírnější obvinění z vraždy, nadále ale čelí obvinění ze zabití

Expolicista Derek Chauvin, který při policejním zákroku zabil George Floyda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Expolicista Derek Chauvin, který při policejním zákroku zabil George Floyda... | foto: ČTK/AP

Minneapolis (USA)  Soudce v americkém státu Minnesota zrušil mírnější ze dvou obvinění z vraždy, jimž čelil bývalý policista Derek Chauvin, který v květnu klečel na krku zatýkanému černochovi Georgi Floydovi krátce před jeho smrtí. Expolicista je však nadále stíhán kvůli vážnějšímu podezření z vraždy a čelí také obvinění ze zabití.

Soudce zároveň potvrdil stíhání tří Chauvinových kolegů, kteří se incidentu s Floydem také účastnili, napsala agentura AP. Vedení státu kvůli obavám z případných nepokojů uvedlo do pohotovosti národní gardu.

Chauvin, který je běloch, koncem května klečel neozbrojenému Floydovi téměř osm minut na krku, ačkoli si zatýkaný stěžoval, že nemůže dýchat, a v posledních minutách zákroku byl v bezvědomí. Policisté černocha zadrželi kvůli podezření, že zaplatil falešnou bankovkou. Lékaři jej krátce po příjezdu na místo zákroku prohlásili za mrtvého. Jeho úmrtí spustilo masivní vlnu protestů proti rasismu a policejnímu násilí, která se rozšířila i za hranice USA.

Soudce Peter Cahill ve zveřejněném rozhodnutí uvedl, že prokuratura až na jedinou výjimku dokázala, že stíhání čtyř zasahujících policistů je opodstatněné. Nesouhlasil však právě s mírnějším ze dvou obvinění z vraždy u Chauvina, které zrušil. O vině obžalovaných rozhodne porota, dodal soudce. Líčení by podle dřívějších informací mělo začít v březnu.

Prokuratura tvrdí, že Chauvin úmyslně Floyda napadl a že mu přitom ostatní přítomní policisté pomáhali. „Po celou dobu, co byl Floyd držen na zemi policisté zůstali ve stejné pozici: Chauvin klečel Floydovi na krku, (Alexander) Kueng a (Thomas) Lane zůstali na Floydových zádech a nohou a (Tou) Thao nadále bránil skupině znepokojených občanů, aby se do situace vložili,“ uvádí obžaloba.

Chauvinův obhájce však tvrdí, že jeho klient neměl v úmyslu Floyda zabít či napadnout. Právníci zbylé trojice policistů uvádějí, že jejich klienti nechtěli Chauvinovi pomáhat.

Obhajoba se rovněž snaží dokázat, že ve Floydově smrti sehrály roli drogy, které měl zatýkaný v krvi, společně s jeho zdravotním stavem. Koroner z okresu Hennepin v Minnesotě prokuratuře sdělil, že pokud by pominul jakékoli jiné možné příčiny Floydova úmrtí, bylo by „přijatelné“ označit za důvod jeho smrti předávkování opioidem fentanylem. Jiná pitva objednaná Floydovou rodinou však došla k závěru, že muž se udusil kvůli tlaku na krk a záda.

Guvernér státu Minnesota Tim Waltz krátce po rozhodnutí soudu oznámil, že preventivně uvedl do pohotovosti národní gardu. Vývoj v kauze přitom označil za „pozitivní krok na cestě za spravedlností pro George Floyda“. Jako vítězství prokuratury o rozhodnutí soudu hovořil ministr spravedlnosti Minnesoty Keith Ellison.

Chauvin vyšel začátkem října z vazby poté, co složil kauci ve výši jednoho milionu dolarů (23 milionů korun). Soudce Cahill následně bývalému policistovi dovolil nad rámec podmínek kauce opustit stát kvůli obavám o jeho bezpečnost.

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!
SOUTĚŽ: Vyhrajte a zachumlejte se do beránkové soupravy od decoDoma!

Mrazivých večerů přibývá a s nimi i touha zachumlat se do něčeho hřejivého. Souprava NOEL vám toto splní a navíc je v opravdu rozkošném zimním...