8. listopadu 2017 14:49, aktualizováno  14:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Španělský ústavní soud zrušil platnost katalánské deklarace o nezávislosti

Poslanci na tajném hlasování v Katalánském regionálním parlamentu v Barceloně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanci na tajném hlasování v Katalánském regionálním parlamentu v Barceloně. | foto: Reuters

MADRID/BARCELONA Španělský ústavní soud ve středu anuloval deklaraci o nezávislosti Katalánska, kterou 27. října schválil regionální parlament této autonomní oblasti. Deklarace, jejíž platnost týž soud už minulý týden dočasně pozastavil, podle verdiktu soudu odporuje španělské ústavě.

Deklarace o nezávislosti navrhuje zahájit proces, který skončí vytvořením a schválením ústavy samostatné katalánské republiky. Dokument schválili v tajném hlasování na plenárním zasedání separatističtí poslanci, kteří měli v katalánském parlamentu většinu. Opozice hlasování bojkotovala.

Po schválení deklarace španělská vláda se souhlasem horní komory španělského parlamentu převzala přímou správu nad Katalánskem. Odvolala tamní vládu, rozpustila tamní parlament a na 21. prosince vyhlásila v regionu volby. Minulý týden pak španělská prokuratura obvinila sesazenou katalánskou vládu i vedení parlamentu ze vzpoury, za což jim hrozí až 25 let vězení.

Část bývalých ministrů je od minulého týdne ve vazbě, jeden exministr byl propuštěn na kauci. Zbytek sesazené katalánské vlády, včetně expremiéra Carlese Puigdemonta je v Belgii, jejíž soudy mají rozhodnout o vydání těchto katalánských politiků do Španělska.

Ústavní soud ve středu také anuloval zákon o právní transformaci a založení samostatné republiky, který katalánský parlament schválil 8. září. I jeho platnost už v září ústavní soud pozastavil, dokud o něm nerozhodne.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz