Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

USA jako první schválily použití vakcíny od Moderny. Ta nevyžaduje extrémní chlad jako konkurenční látka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: AP Photo

Washington Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v pátek povolil mimořádné použití vakcíny proti covidu-19 od americké biotechnologické společnosti Moderna. Spojené státy se tak staly první zemí, která tuto vakcínu povolila, napsala agentura AP. Ve stejný den USA zaznamenaly okolo 250 000 nových nákaz koronavirem, podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) i deníku The New York Times (NYT) je denní bilance opět rekordní.

Před týdnem FDA schválil očkování látkou od americké farmaceutické společnosti Pfizer a německé firmy BioNTech, které začalo v pondělí. „Zajištěním dostupnosti dvou vakcín pro prevenci covidu-19 učinil FDA další klíčový krok v boji proti globální pandemii, která ve Spojených státech denně zapříčiní obrovské množství hospitalizací a úmrtí,“ uvedl šéf úřadu Stephen Hahn.

S covidem-19 nyní v USA denně umírá asi 2500 lidí, v pátek bilance obětí narostla přibližně o 2800 na celkových více než 313 000. Počet nemocničních lůžek obsazených pacienty s koronavirem už se blížil 115 000, přičemž šíření nákazy zřejmě stále nepolevuje. JHU ráno hlásila 249 709 nově odhalených infekcí, což je součet asi o 2300 vyšší oproti předchozímu rekordu ze středy.

Podle NYT dokonce v pátek poprvé přibylo více než 250 000 případů nákazy. Toto „kdysi nemyslitelné“ číslo deník označuje za další drsnou připomínku toho, jak zoufale USA vakcíny na covid-19 potřebují.

Nově schválená látka Moderny má oproti přípravku Pfizeru výhodu v tom, že nemusí být skladována v extrémně nízkých teplotách, a bude proto jednodušší ji distribuovat až k samotným pacientům. Svou účinnost totiž neztrácí ani při teplotách, jež jsou v normálních domácích mrazácích.

Předpokládá se, že vakcína Moderny se bude používat v hůře dostupných místech, například ve venkovských nemocnicích. Moderna má s americkou vládou uzavřeny dohody, podle kterých má do konce června příštího roku dodat 200 milionů dávek své očkovací látky, z toho 20 milionů již v letošním roce. Vakcína se aplikuje ve dvou dávkách v rozmezí čtyř týdnů, napsala agentura Reuters.

„Blahopřeji, vakcína Moderny je nyní dostupná!“ uvedl v pátek večer na twitteru končící americký prezident Donald Trump. Samotné podávání vakcíny pacientům nicméně nejspíše začne až na začátku příštího týdne.

Trumpův nástupce v prezidentském úřadě Joe Biden páteční oznámení FDA označil za další krok v cestě za překonáním zdravotnické krize. Uvedl však, že boj proti covidu-19 zdaleka nekončí. „Víme, že jsou před námi obrovské výzvy včetně posílení produkce a distribuce (vakcín) a obrovského úkolu naočkovat stovky milionů Američanů,“ konstatoval Biden.

Zatím byly naočkovány desetitisíce zdravotníků a obyvatel domovů pro seniory, ale také někteří vrcholní politici včetně viceprezidenta Mikea Pence a šéfů obou komor Kongresu. Biden se plánuje nechat společně s manželkou Jill naočkovat za přítomnosti médií v pondělí.

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Prémium, kočka, jak vytvořit vztah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...