Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

USA zavírají konzulát v čínském Čcheng-tu. Úřad vyjádřil zklamání, šlo o strategické místo

Čínský konzulát v texaském Houstonu. foto: Wikimedia Commons (CC0)

Čcheng-tu (Čína)/Peking/Washington - Američtí diplomaté v pondělí opustili konzulát Spojených států v čínském městě Čcheng-tu, jehož uzavírku minulý týden nařídil Peking. Čína tak reagovala na obdobný krok Washingtonu, který rozhodl o uzavření čínského konzulátu v Houstonu. Obě strany se přitom vzájemně obvinily, že pracovníci těchto misí vyvíjeli činnost odporující jejich diplomatickému statusu.
  7:26aktualizováno  11:14

Konzulát v Čcheng-tu ukončil provoz v pondělí v 10:00 místního času (04:00 SELČ) poté, co vypršela lhůta 72 hodin pro jeho vyklizení. Kontrolu nad budovou pak převzala Čína, informoval zpravodajský server BBC News.

Čína v odvetě zavře konzulát USA ve městě Čcheng-tu, žádá o nápravu ‚chybného rozhodnutí‘

Na záběrech čínské státní televize CCTV bylo vidět, že v 06:18 místního času (0:18 SELČ) byla na budově konzulátu v provincii S’-čchuan spuštěna americká vlajka. Již předtím ke konzulátu přijely stěhovací vozy. 

Policie okolí budovy uzavřela a zablokovala zahraničním novinářům jakýkoliv pohled na pozemek. Čínské ministerstvo zahraničí oznámilo, že po vypršení lhůty čínští představitelé vstoupili do objekt a „převzali jeho správu“.

Čínští špióni v Texasu

„Konzulát byl středobodem našich vztahů s obyvateli západní Číny včetně Tibetu po 35 let,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí. „Jsme zklamáni rozhodnutím čínské komunistické strany a budeme se dál snažit zůstat ve spojení s lidmi tohoto důležitého regionu prostřednictvím našich dalších diplomatických misí v Číně,“ dodalo ministerstvo.

Peking jako důvod uzavření amerického konzulátu v Čcheng-tu uvedl, že někteří jeho zaměstnanci se vměšovali do čínských vnitřních záležitostí, poškozovali čínské bezpečnostní zájmy a vyvíjeli aktivity odporující jejich diplomatickému poslání. Konkrétní příklady těchto aktivit ale Peking nesdělil.

Čína o uzavření konzulátu rozhodla krátce poté, co Bílý dům na začátku minulého týdne nařídil do 72 hodin ukončit provoz čínského konzulátu v Houstonu, nejlidnatějším městě státu Texas. Zastupitelský úřad se podle něj podílel na vykrádání duševního vlastnictví. Podle agentury AP se čínští špióni pokoušeli získat data z několika zařízení v Texasu.

Čína dospěla. Proč se Peking pod Si Ťin-pchingem staví proti celému světu?

Čínsko-americké vztahy jsou nejhorší za poslední desetiletí, píše agentura Reuters. Spory mezi oběma mocnostmi v uplynulých měsících vyvstaly ohledně obchodu, technologií, pandemie covidu-19 i zpřísňování dohledu nad Hongkongem.

Kromě velvyslanectví v Pekingu mají nyní Spojené státy v pevninské Číně čtyři konzuláty, a to ve městech Kuang-čou (Kanton), Šanghaj, Šen-jang a Wu-chan. Další americký konzulát je v Hongkongu.

Zastupitelský úřad v Čcheng-tu, fungující od roku 1985, byl považován za strategicky významný, neboť se nacházel relativně blízko Tibetu. Podle agentury Reuters měl téměř 200 zaměstnanců, z nichž 150 byli místně najatí pracovníci.

Číňané v USA vedle velvyslanectví ve Washingtonu mají nyní v provozu čtyři konzuláty - v New Yorku, Chicagu, San Francisku a Los Angeles.

Autor: