Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Venezuelu ovládá mafie a armáda, tvrdí režisér Jencquel. V zemi natočil dokument

Venezuelská vlajka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Venezuelská vlajka. | foto: Reprofoto

Praha Venezuela je státem, který ovládá mafie a armáda. Změna režimu není možná, dokud bude systém založený na strachu a teroru, řekl v sobotu v rozhovoru s venezuelský režisér Tuki Jencquel. Dokumentarista v Praze představil svůj nový snímek Vše v pořádku (Está todo bien) na festivalu o lidských právech Jeden svět. Dokumentární snímek zachycuje vrcholící ekonomickou a politickou krizi ve Venezuele.

Kdo věší kočkám na krk zvonky? Na festivalu Jeden svět se představí i Bellingcat

„Venezuela je kriminálním státem, kde společnost je ovládaná mafií. Struktura je složitá a prostupuje celou společností, že není možné, aby jedinec dobrovolně odešel nebo něco změnil. Je to systém založený na strachu. Lidé se bojí něco změnit, proto systém stále pokračuje,“ řekl Jencquel. Podle něj je na běžné občany vyvíjený značný tlak ze strany vlády a armády. Režim k tomu používá různé metody, například daným lidem přestane poskytovat potravinovou pomoc nebo je odstraní.

25.června 2018 v 13:06, příspěvek archivován: 09.března 2019 v 18:07

#CineVenezolano Escribí una nota sobre el documental "Está todo bien" de Tuki Jancquel. Está publicada en @Ideasdebabel2 : https://t.co/BX6T8et1el https://t.co/OgeWeAuAlM

Cílem filmu, který se zaměřuje na nedostatek léků a exodus lékařů do zahraničí, je podle autora rozvířit diskusi o krizi ve Venezuele. „Pro mě bylo důležité představit lidem to, co se děje teď ve Venezuele. Pokud bych chtěl vytvořit skutečný dopad na lidi, udělal bych krátká videa a umístil je na sociální sítě. Chtěl jsem vytvořit film, který osloví i Venezuelce v Evropě podporující Nicoláse Madura a socialistickou vládu. Toto publikum je stále skeptické k tomu, co se skutečně děje,“ uvedl.

Jencquel se svým snímkem snažil zachytit vrcholící ekonomickou a politickou krizi ve Venezuele jako varování pro další generace. Dokument má být zároveň protiváhou k produkci filmů vytvářených vládní propagandou, která venezuelské i mezinárodní společnosti ukazuje zkreslenou realitu. V současnosti režisér pracuje na dalším dokumentárním snímku, který má divákům přiblížit realitu emigrantů z Venezuely a důvody, proč museli opustit zemi.

Film sleduje osudy pěti hlavních protagonistů a jejich rodin. Výraznou postavou je Francisco Valencia, který jako předseda koalice nevládních organizací v zemi, je hlavní tváří veřejného zdravotnictví. Do prostředí nemocnice zavede diváky mladý lékař Efraím Vegas, který v parlamentu upozorňuje na nedostatek léků pro pacienty a exodus lékařů do zahraničí.

V Praze se opět koná festival Jeden svět věnovaný především lidským právům a...

V Praze se opět koná festival Jeden svět věnovaný především lidským právům a zabývající se nejen sociálními problémy.

Pokud lidé chtějí podpořit činnost nevládních organizací distribuující léky do Venezuely, na stránkách www.estatodobien.net najdou odkazy na příslušné organizace. „Poslat léky poštou nejde, protože poštovní systém nefunguje. Navíc je zde vládní zařízení, podle kterého nelze do země dostat léky poštou,“ doplnil Jencquel.

Jeden svět v Praze potrvá do 17. března. Přehlídka nabídne 117 dokumentů z 51 zemí. Poté se akce přesune do dalších 35 měst v Česku a do Bruselu. Pro jednadvacátý ročník zvolili organizátoři téma Bezpečná blízkost.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...