Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Svět

Stíhačky i sborové písně. V Pekingu začaly oslavy stého výročí založení Komunistické strany Číny

Oslavy stého výročí založení Komunistické strany v Číně foto: Reuters

Peking - Na 70 tisíc lidí ve čtvrtek slavilo na pekingském náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men) sté výročí založení Komunistické strany Číny. Nad náměstím prolétly stíhačky a vrtulníky, lidé sborově zpívali socialistické písně. Prezident Si Ťin-pching v hodinovém projevu varoval cizí mocnosti před zasahováním do čínských záležitostí, informovaly tiskové agentury.
  7:23aktualizováno  16:34

Přibližně 30 vrtulníků vytvořilo na nebi nápis „100“, čemuž na balkóně brány Nebeského klidu přihlíželi vysocí státní i straničtí činitelé. Právě odtud komunistický vůdce Mao Ce-tung v roce 1949 vyhlásil Čínskou lidovou republiku. Na městem rovněž prolétly stíhačky zanechávající za sebou červenou, žlutou a modrou barvu.

Stovky lidí zpívaly za doprovodu armádní kapely písně „Socialismus je dobrý“ či „Bez komunistické strany by nebyla nová Čína“. Výročí strany připomnělo také 100 výstřelů z děl.

S očekávaným projevem vystoupil na úvod oslav prezident Si Ťin-pching. „Musíme zachovat vedoucí pozici strany. Úspěch Číny závisí na straně,“ řekl muž, který do svých rukou podle Reuters soustředil největší moc od dob „velkého kormidelníka“ Mao Ce-tunga.

Si dále uvedl, že čínský lid nikdy nedopustí, aby jej utlačovaly cizí síly. „Každý, kdo se k tomu odváží, si rozbije hlavu do krve o Velkou ocelovou zeď, kterou ukovalo přes 1,4 miliardy Číňanů,“ varoval prezident, za což si vysloužil potlesk publika.

Řekl také, že Čína splnila vytyčený cíl dosáhnout „přiměřeně prosperující společnosti“. Vzestup Číny je podle Siho „nezvratný“ a doba „kolonizace“ navždy pryč, uvedla agentura AFP.

Čína se pyšní rychlým ekonomickým zotavením po pandemii covidu-19 a zaujímá stále asertivnější postoje na mezinárodní scéně. Současně čelí i kritice Západu za své počítání v Hongkongu či provincii Sin-ťiang, potýká se také s nepříznivými demografickými trendy, které ohrožují dlouhodobý ekonomický růst.

„Musíme urychlit modernizaci národní obrany a ozbrojených sil,“ řekl Si. Slíbil také zajistit v Hongkongu „společenskou stabilitu“, která bude chránit čínskou bezpečnost i suverenitu. Opětovné „sjednocení“ s Tchaj-wanem nazval „neochvějným dějinným úkolem“ Číny, která musí zabránit jakýmkoliv pokusům o vyhlášení nezávislosti tohoto ostrova.

Na náměstí a v jeho okolí panovala přísná bezpečnostní opatření a úřady přinutily prodemokratické a protikomunistické aktivisty, aby opustili hlavní město, přičemž některé z nich umístily do domácího vězení, poznamenala dnes japonská tisková agentura Kjódó s odvoláním na své zdroje.

Komunistická strana Číny vznikla v červenci 1921 v Šanghaji, k moci se dostala v roce 1949 po občanské válce. Původně se orientovala na rolníky a dělníky, později však přijala některé tržní principy a umožnila podnikání. Ponechala si ovšem leninský model autoritářského způsobu vládnutí. V zemi s 1,4 miliardy obyvatel má nyní v přes 95 milionů členů.

Autor: