Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Přední jaderný vědec zemřel v Číně za nejasných okolností. Údajně spadl z budovy

Zesnulý čínský jaderný vědec Čang Č’-ťien. foto: Reprofoto/Twitter: @KargiliYasir

Charbin/Praha - Přední čínský vědec Čang Č’-ťien zabývající se jadernou fyzikou zemřel za podezřelých okolností po pádu z budovy. Policie avšak vyloučila, že by mohlo jít o vraždu. Výzkumník pracoval na univerzitě, která je na americkém blacklistu. O jeho smrti v pátek informoval hongkongský server South China Morning Post.
  21:22

Čína varuje státy G7: Časy, kdy globální rozhodnutí diktovala malá skupina zemí, jsou dávno pryč

„Vyjadřujeme hluboký zármutek nad úmrtím soudruha Čanga Č’-ťiena a upřímnou soustrast jeho rodině,” napsala podle informací serveru SCMP ve čtvrtek Harbinská univerzita, kde působil ve vysoké funkci. Kromě krátkého vyjádření instituce, ve kterém uvádí, že muž zemřel v důsledku pádu z budovy.

Čínský tisk má jasno

Jedno z možných vysvětlení události je teorie, že Č’-ťien skočil úmyslně. K této verzi se přiklonil čínský státní list Global Times. Ve spojitosti se smrtí vědce zpravodajství SCMP uvádí jeho nedávné nahrazení v pozici viceprezidenta univerzity kolegou Jin Ťing-wejem, o kterém se Č’-ťien dozvěděl dva dny před tragédií.

Harbinská univerzita je jednou z mála čínských akademických institucí, která má přímé vazby na armádu. Minulý červen ji bylo proto zakázáno používat americké softwary v důsledku rostoucích roztržek mezi Spojenými státy a Pekingem ohledně kybernetické bezpečnosti. Na oplátku ministerstvo obchodu USA zařadilo univerzitu na černou listinu.

Čang Č’-ťien byl také předním výzkumníkem v oblasti jaderné bezpečnosti, mimo to zastával post viceprezidenta čínské jaderné společnosti (Chinese Nuclear Society), dále byl členem komise Komunistické strany v rámci Harbinské univerzity a za svojí práci získal od Pekingu řadu ocenění.

Technické komplikace v jaderné elektrárně

V této souvislosti se nabízí jedna nepodložená teorie, že s případem mohou mít spojitost technické problémy v jaderné elektrárně Tchaj-šan poblíž Hongkongu. Americké zpravodajství CNN dokonce v pondělí zveřejnilo obvinění z úniku radiace, to se však zatím nepotvrdilo.

Společným americko-ruským národním zájmem může být, co dělat s Čínou, říká velvyslanec Kmoníček

Místní elektrárnu nařkl její generální dodavatel, francouzská společnost Framatome, z toho, že představuje bezprostřední radiologickou hrozbu. Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii a vyjádření čínských úřadů však nic nenasvědčuje jadernému úniku, došlo prý pouze k běžným technickým komplikacím, které nemají vyvolávat obavy. Záležitost se však bude dále prošetřovat a to za účasti amerických složek, uvádí agentura Reuters.

Žádné důkazy o spojitost mezi úmrtím vědce a incidentem v Tchaj-šanu však neexistují, na sociálních sítích se přesto objevuje mnoho spekulací o podivném načasování obou incidentů. 

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat