130 let
Stovky Lotyšů pochodovaly hlavním městem Rigou na oslavu lotyšské jednotky zbraní SS, která za druhé světové války válčila po boku Němců proti Sovětskému svazu.

Stovky Lotyšů pochodovaly hlavním městem Rigou na oslavu lotyšské jednotky zbraní SS, která za druhé světové války válčila po boku Němců proti Sovětskému svazu. | foto: ČTK

Stovky Lotyšů slavily výročí esesáků, Rusové protestovali

Svět
  •   18:10
RIGA - Stovky Lotyšů pochodovaly hlavním městem Rigou na oslavu lotyšské jednotky zbraní SS, která za druhé světové války válčila po boku Němců proti Sovětskému svazu. Proti "pochodu legionářů" tradičně protestovali antifašisté a představitelé ruské menšiny.

Obě znesvářené strany shodně - ale v rozdílném čase - položily věnce k památníku svobody v centru Rigy. Úřady zmobilizovaly mohutné policejní síly, aby obě strany udržely od sebe. Několik lidí bylo zatčeno, jinak se ale událost obešla bez větších incidentů.

Pochody legionářů:

Pochody legionářů se v Lotyšsku konají od roku 1990. V prvních letech po znovunabytí nezávislosti šlo o oficiální svátek, než se pod tlakem z Ruska a Západu byl vyškrtnut z kalendáře. Tento týden lotyšský parlament zamítl návrh, aby se 16. březen stal památným dnem.

"Pochodu veteránů zbraní SS" se podle ruských médií zúčastnila asi tisícovka lidí, včetně několika politiků z vládního tábora a přívrženců z Litvy a Estonska.

Legionářům antifašisté čelili heslem "Svět bez nacismu!" a zpěvem tradičních ruských písní, například "Tři tankisté".

Policie zatkla čtyři lidi

Incidenty se vesměs omezily na výměnu nadávek, nicméně policisté zatkli čtyři lidi, včetně ženy, která strhla z věnce antifašistů u pomníku černou stuhu s nápisem "Památce obětí fašismu". Policisté se snažili dopadnout i antifašisty, kteří proti legionářům protestovali tím, že spustili sirénu jako za náletu bombardéru.

Mnoho Lotyšů považuje 16. březen za příležitost připomenout si padlé z lotyšských jednotek SS, které podle nich bojovaly proti sovětské okupaci. Mnozí Rusové naopak tuto připomínku považují za oslavy fašismu, což dali najevo i tím, že u pomníku osvobození zřídili šibenici a rozmístili fotografie z koncentračních táborů a poprav civilistů; v okolí Rigy bylo za války postříleno na 25 000 Židů.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK