10. srpna 2018 13:59, aktualizováno  17:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Při střelbě v Kanadě zemřeli čtyři lidé, z nich dva byli policisté. Podezřelý je ve vazbě

 • Poslat
 • Tisk
 • Redakce
 • 0Diskuse
Zásah po střelbě v kanadském Frederictonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zásah po střelbě v kanadském Frederictonu. | foto: Kev Bourque/via REUTERS

FREDERICTON/PRAHA Nejméně čtyři lidé v pátek zahynuli při střelbě ve východokanadském městě Frederictonu. Oznámila to místní policie s tím, že dva z mrtvých jsou členové policejního sboru. Policisté byli přivoláni po sedmé hodině ranní místního času (12:00 SELČ) a vzápětí vyzvali občany, aby se místu vyhnuli a zamkli se doma. V pozdějším oznámení policie uvedla, že vzala do vazby jednoho člověka. Ten je je s vážným zraněním v péči lékařů. Jeho motiv je stále nejasný.

„S tím jaký to mělo zvuk, to byla pravděpodobně střelba z pistole. Bylo to jako pop, pop, pop, pop,“ uvedl pro kanadský server CBC jeden z místních lidí. „Dveře jsou zamčené a všichni jsme vevnitř.“

Okolnosti střelby zatím nejsou jasné. Police slíbila, že poskytne další informace později. Ve svém nejnovějším tweetu oznámila, že dvě z obětí dnešní střelby v Brookside Drive jsou policisté. Neposkytla jejich jména a požádala veřejnost, aby respektovala tuto chvíli jako těžkou pro kolegy i rodiny mrtvých. Policie již odvolala poplach, nebezpečí podle ní nehrozí.

„V tuto chvíli můžeme potvrdit několik mrtvých. Incident stále pokračuje. Poskytneme více informací, jakmile je budeme mít. Prosíme, abyste se nadále vyhýbali oblasti Brookside Drive,“ stálo v jednom z prvních policejních tweetů. V dalším vzkazu policie požádala, aby lidé přestali používat přímé policejní číslo, protože linka je zahlcená, a aby se obraceli na pohotovostní číslo 911. Policisté také žádali občany, aby na sociálních sítích přestali udávat pozice, z nichž se zasahuje.

10.srpna 2018 v 13:31, příspěvek archivován: 10.srpna 2018 v 14:06

Fredericton Police Force reporting multiple fatalities. No more information is available. https://t.co/g4cch8cBLC

Na incident reagoval kanadský premiér Justin Trudeau. „Z Frederictonu přišla strašná zpráva. Jsem z celého srdce se všemi, kdo jsou střelbou z dnešního rána postiženi. Situaci sledujeme,“ napsal premiér na Twitteru.

David MacCoubrey, který ve Frederictonu žije, řekl, že ho ráno kolem sedmé hodiny probudily tři výstřely. Palba pak podle něj pokračovala do půl deváté a MacCoubrey napočítal dalších 15 výstřelů. Muž žije v bytovém komplexu skládajícím se ze čtyř budov. Palba podle něj přicházel ze středu areálu a policie celou oblast prohledávala. On sám zůstal sedět co nejdál od okna svého bytu, který je ve čtvrtém patře.

Na zásahu se podílí hasiči, záchranná služba a policie, uvedl mluvčí místních hasičů.

Fredericton se nachází v provincii Nový Brunšvik na východě země.

Fredericton

Fredericton

V Novém Brunšviku se střílelo roku 2014, kdy v Monctonu o život přišli tři příslušníci jízdní policie a dva jejich kolegové byli zraněni. Pachatel Justin Bourque byl odsouzen k doživotnímu trestu. 

V Kanadě, kde platí přísnější zbrojní zákon než v sousedních USA, byl tento čin považován za jeden z nejkrvavějších v historii země. Provincie Ontario ve čtvrtek přislíbila zvýšení výdajů pro policii. Osoby podezřelé ze zločinů spáchaných střelnou zbraní, mají být drženy až do procesu ve vazbě.

Střelby v Kanadě

Střelby s více oběťmi jsou v Kanadě spíše neobvyklé.

 • 7. dubna 1999 - Bývalý zaměstnanec dopravní společnosti v kanadské Ottawě zastřelil v hlavní městské autobusové garáži čtyři lidi a pak svou zbraň obrátil proti sobě.
 • 8. dubna 2006 - Osm mrtvých těl našla kanadská policie v několika automobilech ve venkovské oblasti na jihozápadě státu Ontario. Zastřelení muži patřili ke skupině motorkářů.
 • 15. června 2012 - Tři mrtvé a jednoho zraněného si vyžádala střelba na univerzitní koleji v západokanadském Edmontonu. Podle policie incident vznikl v důsledku pokusu o loupežné přepadení.
 • 4. června 2014 - Tři policisty zastřelil v kanadském Novém Brunšviku ozbrojený muž. Další dva policisté utrpěli zranění. Pachatel Justin Bourque v říjnu téhož roku dostal pět doživotních trestů.
 • 31. prosince 2014 - Celkem devět mrtvých lidí včetně dvou dětí objevila policie na třech místech západokanadského města Edmonton. Osm z členů rodiny vietnamského původu se stalo obětí masové vraždy, devátým byl pachatel. Motivem činu byla žárlivost.
 • 22. ledna 2016 - Při střelbě ve škole a na dalším místě v odlehlé domorodé komunitě La Loche v kanadské provincii Saskatchewan zemřeli čtyři lidé a další utrpěli zranění.
 • 29. ledna 2017 - Univerzitní student zastřelil v islámském kulturním centru v kanadském Quebeku šest lidí. Teroristický útok byl podle policistů dílem "osamělého vlka"; sedmadvacetiletý vrah byl identifikován jako student politologie Alexandre Bissonnette.
 • 10. srpna 2018 - Nejméně čtyři lidé zahynuli při střelbě ve východokanadském městě Frederictonu. Dva z mrtvých jsou členové policejního sboru. Okolnosti činu zatím nejsou jasné.
mhMartin Hampejs, ČTK
 • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz