Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Téměř na sto procent máme atentátníka ze Stockholmu, hlásí švédská policie

Svět

  17:38
Uzbek zadržený v souvislosti s pátečním teroristickým útokem ve Stockholmu je určitě pachatelem. Na tiskové konferenci to prohlásil šéf švédské policie Dan Eliasson. V souvislosti se zločinem, který si vyžádal čtyři mrtvé, byla zatčena i druhá osoba, ale vyšetřovatelé o ní zatím žádné podrobnosti nesdělili.

Zvláštní švédská policejní jednotka na místě, kde ve Stockholmu 7. dubna 2017 nákladní vůz zabil lidi na nákupní ulici. foto: Reuters

Švédské státní zastupitelství požádalo o uvalení vazby na hlavního podezřelého, což by úřadům umožnilo ho dále zadržovat. Devětatřicetiletý Uzbek má být před vazebního soudce předveden v úterý. Příslušný soud dnes odmítl žádost podezřelého o výměnu přiděleného obhájce, informovala agentura DPA.

„Jsem přesvědčený a jsem si jistý, že máme skutečného pachatele. Nyní je na prokurátorovi, aby to u soudu dokázal,“ řekl podle agentury Reuters Eliasson ve Stockholmu před novináři.

Pro vyšetřovatele byly „rozhodující“ záběry z bezpečnostních kamer, potvrdil Eliasson. Muž, který podle policie sympatizuje s teroristickými milicemi Islámský stát (IS), je podezřelý z terorismu a vraždy.

Podle agentury Reuters švédská policie provedla další razie a v souvislosti s vyšetřováním vyslechla na 600 lidí. Podle policejního zdroje, na něhož se agentura odvolává, může vyšetřování útoku trvat až rok.

Švédská policie z teroristického útoku podezřívá Uzbeka, kterého zadržela v sobotu. Prokuratura ho dnes poprvé oficiálně identifikovala jako Rakhmata Akilova, a potvrdila tak předchozí informace švédských médií. Uzbecká uvádějí, že se rodák ze Samarkandu jmenuje Rahmat Oqilov. Podle švédských vyšetřovatelů řídil kamion, s nímž vjel do davu lidí na nákupní třídě Drottninggatan v centru hlavního města a poté prorazil průčelí luxusního obchodního domu ?hléns.

O život při tomto útoku přišli dva Švédové, Belgičan a Brit. Dalších 15 osob utrpělo zranění.

V neděli úřady zadržely také druhou osobu, která je podezřelá z napojení na hlavního podezřelého. Švédská prokuratura dnes uvedla, že o uvalení vazby na tuto osobu zatím nepožádala.

Autor:

Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy
Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy

Podvodníci dávno neprodávají jen předražené hrnce. Nyní na to jdou ještě rafinovaněji a nachytat mohou kohokoliv z nás. Upozorňuje na ně unikátní...

Mohlo by vás zajímat