7. dubna 2017 15:11, aktualizováno 8. 4 9:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Teror ve Stockholmu. Policie dopadla pachatele, podle médií jde o 39letého Uzbeka

Ukradený nákladní vůz ve zdi nákupního centra, který ve Stockholmu 7. dubna... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukradený nákladní vůz ve zdi nákupního centra, který ve Stockholmu 7. dubna... | foto: ČTK

STOCKHOLM/PRAHA V centru Stockholmu vjelo nákladní auto do davu lidí v nákupní ulici Drottninggatan a následně narazilo do obchodního domu Ahlens. Podle švédské policie zemřeli čtyři lidé, patnáct jich bylo zraněno. Policie mluví o teroru, po činu uzavřela centrum města, hlavní vlakové nádraží i most do Dánska. V souvislosti s útokem policie zadržela dvě osoby.

Policie pracuje s předpokladem, že šlo o akt terorismu. Tak o činu hovoří i švédský premiér Stefan Löfven.

Ukradené nákladní auto vjelo před třetí hodinou odpolední do davu v centru Stockholmu. Následně prorazilo průčelí obchodního domu Ahléns na nákupní třídě Drottninggatan ve středu města. Za sebou zanechalo mrtvé a zraněné, policie v pátek večer mluvila o čtyřech zemřelých a 15 vážněji zraněných, mezi nimi byly i děti. Řidič z místa utekl.

Stovky lidí z místa incidentu uprchly, na zemi bezvládně leželo několik těl. Na místo dorazili vyšetřovatelé a zdravotníci, policie ulici uzavřela a evakuovala.

Policie uzavřela centrum hlavního švédského města a rozběhlo se vyšetřování. V pátek večer byl na severu Stockholmu zadržen muž, který se přihlásil k odpovědnosti za teroristický útok. Napsal to s odkazem na své zdroje list Aftonbladet.

Muž zatčený v pátek v souvislosti s atentátem ve Stockholmu je podezřelý z toho, že řídil nákladní auto, kterým najel do davu lidí v centru města, uvedla v sobotu podle agentury Reuters švédská policie.

„Dotyčný muž byl zatčen jako pachatel ... jde o řidiče,“ uvedl policejní mluvčí Lars Byström.

„Nemůžeme vyloučit, že budou zadrženi i další lidé, nicméně nic nenaznačuje tomu, že by hrozilo nějaké nebezpečí,“ řekl rozhlasové stanici SR policejní mluvčí, uvedla agentura DPA.

Vyšetřovatelé mají nyní čas do úterního poledne na výslech podezřelého, pak státní zástupce určí, zda bude předveden před soudce. Ten rozhodne, jestli bude muž vzat do vazby nebo propuštěn.

Zadržený muž je podle stockholmského listu lehce zraněn. Policistům se prý přiznal, že útok provedl. Podle listu Aftonbladet je údajně pachatelem 39letý Uzbek, který sympatizuje s radikální organizací Islámský stát.

Druhého podezřelého dopadla policie z pátka na sobotu na severozápadním předměstí švédské metropole. Podle veřejnoprávní televize SVT byl ve spojení s mužem, který byl po útoku zadržen ještě v průběhu pátku.

Policie již potvrdila, že prvního zatčeného identifikovala. Vzhledem prý připomíná hledanou osobu, jejíž fotografii vyšetřovatelé po útoku ukázali novinářům.

Švédský premiér Stefan Löfven v pátek oznámil, že úřady s okamžitou platností zavedly kontrolu na hranicích, které se v příštích deseti dnech dotknou všech osob, které se chystají zemi opustit. Opatření se podle agentury DPA může prodloužit o dalších 20 dnů.

„Cílem terorismu je podkopat demokracii. Ale takového cíle nebude nikdy dosaženo ve Švédsku,“ prohlásil šéf švédské vlády. „Tyto druhy činnosti nikdy neuspějí. Víme, že naši nepřátelé jsou tito brutální vrazi, a nikdo jiný. Náš vzkaz bude vždy jasný: nikdy nás neporazíte, nebudete vládnout našim životům, nikdy nevyhrajete,“ dodal Löfven.

Ještě předtím policejní mluvčí Lars Byström novinářům sdělil, že vyšetřovatelé v souvislosti s útokem vyslýchali dvě osoby. „Mohu potvrdit, že jsme předvedli dvě osoby k výslechu. Nutně to ale neznamená, že jsou podezřelé,“ řekl Byström. „Chceme mluvit s každým, kdo o tom něco ví. A někdy je lepší hovořit na policejní stanici, než v místě, kde se to stalo,“ dodal mluvčí.

Policejní šéf Dan Eliasson na tiskové konferenci ukázal novinářům fotografii muže, s nímž se prý policisté chtějí spojit. Ani on ale výslovně neřekl, že jde o podezřelou osobu. Připustil pouze, že muž na fotce může mít k teroristickému útoku nějaký vztah. Zda jde o později zadrženou osobu, není zřejmé.

Křižovatka velké dopravní tepny a jedné z nejfrekventovanějších pěších ulic

Podle agentury AFP se drama odehrálo na křižovatce velké dopravní tepny a jedné z nejfrekventovanějších pěších ulic ve švédském hlavním městě.

Z televizních záběrů bylo patrné, že nad místem incidentu, které uzavřela policie, stoupal dým a nad centrem města přelétávaly vrtulníky.

Přerušen byl provoz metra. Incident se odehrál na úrovni stanice T-Centralen, v níž se kříží četné linie stockholmského metra. Úřady lidi varovaly, aby raději nevycházeli z domů a vyhnuli se centru metropole.

„Snažil jsem se dostat na místo činu, ale pochopitelně se to nepodařilo, protože policie prostranství ohradila a pouštěla tam pouze záchranáře a policejní auta. Panika se šířila jen krátkou chvíli, bezpečnostní složky místo bleskově obsadily, stejně jako všechny důležité dopravní uzly. Zastaveno bylo i metro a autobusové linky směřující přes uzavřenou část,“ popsal ze švédského hlavního města zpravodaj LN Jan Klesla.

Chvíli podle něj byla přetížená telefonní síť pod náporem volajících. „V chladném skandinávském dni se chovají všichni rozumně a lepí oči na displeje mobilních telefonů. Do centra míří stále další vozy policie a záchranné služby, objevuje se stále více uniforem,“ líčil Klesla.

„Viděla jsem stovky lidí utíkat, tak jsem se dala na útěk také,“ uvedla pro švédský Aftonbladet žena, která byla přímo na místě. Jiný muž jménem Jan Granroth uvedl, že byl v obchodě s botami, když se to stalo. „Byl klid, ale lidé zničehonic začali křičet. Když jsem se podíval ven, viděl jsem, jak do protější zdi narazilo nákladní auto,“ cituje jej Aftonbladet.

Švédská policie po útoku ve Stockholmu zablokovala most mezi Švédskem a Dánskem přes úžinu Öresund. Agentuře Reuters to sdělila obsluha mýtných postů. Most je důležitou dopravní tepnou mezi oběma zeměmi a obstarává zejména dopravu mezi dánskou Kodaní a švédským Malmö. Provoz v metru, zastavený hned po útoku, byl naopak večer obnoven.

Novináři se dozvěděli podrobnosti o nákladním autě, s nímž zatím neznámý pachatel najel do davu lidí v centru Stockholmu. Vůz patřil místnímu pivovaru Spendrups a sloužil k rozvozu nákladu. Dopoledne zamířil do jedné hospody na ulici Drottninggatan, tedy do místa útoku. Když řidič vykládal náklad, vskočil maskovaný řidič do kabiny a s vozem ujel.

Podezřelý z útoku ve Švédském Stockholmu
Pohled na ulici, kde nákladní vůz ve Stockholmu 7. dubna 2017 vjel do chodců na...

Švédský policejní šéf Dan Eliasson na mimořádném brífinku prohlásil, že bezpečnostní složky neměly žádné náznaky, které by je vedly k přesvědčení, že může dojít k útoku.

Podle svědků Reuters se na místě nacházejí zakrytá těla. „Viděl jsem nejméně tři mrtvé, ale možná jich bylo i více,“ uvedl pro Reuters reportér švédského rádia Martin Svenningsen.

Policie odpoledne evakuovala hlavní nádraží v centru města, uzavřela stanice metra a zvýšila ostrahu parlamentu. O zvýšených opatřeních hovořil i policejní šéf. Ve městě byl vyhlášen nejvyšší stupeň ohrožení.

„Objevují se informace o střelbě na hlavním nádraží ve Stockholmu. To jsou informace z místního tisku a rádia. Ale to ještě není zřejmě oficiálně potvrzené,“ řekl serveru Lidovky.cz Petr Tůma, Čech žijící ve Stockholmu.

Češi jsou podle ministerstva v bezpečí

České velvyslanectví ve Stockholmu nemělo zprávy, že by mezi oběťmi útoku byli Češi. Velvyslanectví i ministerstvo zahraničí kontaktovalo české občany přes SMS či sociální sítě. Nikdo z oslovených dosud neoznámil žádné problémy.

Český prezident Miloš Zeman přijal zprávu o teroristickém útoku v centru Stockholmu se zármutkem. V kondolenci švédskému králi vyjádřil hlubokou soustrast rodinám obětí.

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová uvedla, že úřad obeslal přes systém Dobrovolné registrace občanů ČR při cestách do zahraničí (DROZD) všech 24 registrovaných Čechů. „Přijde jim SMS s tím, co se tam zhruba děje, a s nouzovou linkou, na kterou mohou volat,“ řekla Lagronová. Zmíněná nouzová linka je +46 703 255 156.

Velvyslanectví také oslovilo podle jeho rady Jana Bubna Čechy prostřednictvím své stránky na sociální síti Facebook. „Zatím se nám nikdo neozval zpátky, žádný rodinný příslušník nikoho nepostrádá. Mobily ve městě fungují, takže pevně věříme, že stran českých občanů je vše v pořádku,“ uvedl.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek útok odsoudil. „Hrozné zprávy ze Stockholmu. Ohavné útoky na nevinné lidi musí skončit. Pachatelé musí být dopadeni a postaveni před soud,“ napsal na twitteru. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker prohlásil, že „útok na jeden členský stát je útokem na nás na všechny“. Podobně na twitteru reagoval i předseda Evropské rady Donald Tusk.

V prosinci 2010 otřásly místem nedaleko pátečního útoku dva výbuchy, které byly dílem sebevražedného atentátníka. Při explozích v obchodní čtvrti v centru švédské metropole zahynul jen útočník, další dva lidé byli zraněni. Podle policistů se svým vozem mířil na třídu Drottninggatan, místo útoku.

Švédská zpravodajská služba SÄPO tehdy označila exploze za „velmi vážný teroristický útok“. K činu se na internetu přihlásili islamisté. „Toto je náš bratr, mudžáhid Taymour Abdel Wahab, který vykonal mučednickou operaci ve Stockholmu,“ citovala tehdy jejich prohlášení agentura AFP.

Muž, který teroristický útok ve Stockholmu spáchal, pak ve své závěti naznačil, že jednal na popud irácké větve teroristické sítě Al-Káida. Podle britského list Daily Telegraph Abdel Wahab odešel z irácké metropole Bagdád do Švédska v roce 1992 a v roce 2001 šel na studia do Velké Británie. Podle listu The Guardian vystudoval v roce 2004 sportovní terapii na Bedforshireské univerzitě v Lutonu.

Jakub Fajnor, ČTK
Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky

Pronájem, komerční prostory, 190 m2, Vysoké Mýto
Pronájem, komerční prostory, 190 m2, Vysoké Mýto

Vysoké Mýto - Vysoké Mýto-Město, okres Ústí nad Orlicí
17 000 Kč/měsíc

Najdete na Lidovky.cz