Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Tajná proměna: oblečení značky Ivanky Trumpové se prodávalo jako Adrienne Vittadini

Ivanka Trumpová při návštěvě společnosti Siemens. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivanka Trumpová při návštěvě společnosti Siemens. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Společnost G-III, která má licenci na prodej oblečení Ivanky Trumpové, vyměnila ve slevovém řetězci Stein Mart značku „první dcery“ USA za visačky nesoucí jméno Adrienne Vittadini. Tajná výměna je teď spojovaná se stoupající společenskou nevraživostí vůči novým rezidentům Bílého domu.

Stein Mart má 290 obchodů napříč 31 amerických států, informoval server Businessoffasion, a to od Arkansasu až po Wisconsin. Jde o řetězec, ve kterém nákupčí hledají zlevněné kousky známých značek: ta Ivančina si ale před prodejem prošla proměnou. Přejmenovali ji na Adrienne Vittadini, tedy značku pojmenovanou po své dvaasedmdesátileté zakladatelce původem z Maďarska.

Ivanka Trumpová při svém projevu na konferenci Women20.
Ivanka Trumpová během fóra s podnikateli v Bílém domě.

Distribuční firma G-III přiznala, že Ivančino zboží Stein Martu prodávala pod jiným jménem. Zároveň ale tvrdí, že tak udělala bez vědomí značky Ivanky Trumpové. „G-III přijímá zodpovědnost za vyřešení tohoto problému, ke kterému došlo bez vědomí organizace Ivanky Trumpové,“ vysvětlil zástupce G-III. „Značka Ivanky Trumpové nadále roste a zůstává velice silná.“

Společnost se prý již snaží zajistit všechny kusy oblečení s vyměněným prodejním štítkem, a to včetně těch, které již řetězec prodal.

Odmítání předními prodejci i rozzuřenými zákazníky

Od zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem se oblečením pod značkou Ivanky Trumpové, která je teď již také oficiální zaměstnankyní Bílého domu, přestala zásobovat řada předních amerických prodejců.

Největší pozornost si tímto krokem získal Nordstrom, jehož rozhodnutí - odůvodněné špatnou prodejností - veřejně kritizoval i Donald Trump. „Nordstrom s mou dcerou jednal tak nespravedlivě,“ napsal Trump na Twitteru. Dále šlo například o společnosti Neiman Marcus a Shoebuy.com, Belk, T.J. Maxx a Marshalls.

Na sociálních sítích si ve stejné době získala pozornost kampaň #GrabYourWallet, která má motivovat prodejce i zákazníky, aby bojkotovali všechno zboží spojené se jménem Trump.

Krok G-III není technicky ilegální: v době, kdy přední prodejci jako Nordstorm, Neiman Marcus či Saks Fifth Avenue neměli vlastní sekce pro zlevněné oblečení, šlo dokonce o běžnou praktiku - výměnou či odstraněním štítku přední značky se měla zmírnit asociace prestižních high-endových produktů se slevovými řetězci. G-III tak mohla teoreticky Ivančinu značku, která je populární zejména v Číně, pouze chránit. Minimálně eticky jde však o sporný krok.

Zástupce Stein Martu řekl, že záměna visaček nebyla politicky motivovaná. „Stejný počet zákazníků mi říká, že oblečení značky Ivanka Trumpová chce a stejný počet ho nechce.“

Naopak zdroj vně Stein Martu zároveň údajně upozornil na kritiku řady zákazníků, kteří oblečení Ivanky Trumpové v obchodě viděli. Zmínil i incident, kdy nákupčí před prodavačem rozzuřeně roztrhl halenku značky Ivanka Trumpová a vyběhl z obchodu.

Role „náhradní“ značky Adrienne Vittadini není jasná: společnost G-III odmítla vysvětlit, jak a proč na oblečení značka skončila. Pokud přitom společnost nebyla informovaná, mohlo by to pro G-III potenciálně znamenat i legální problémy.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...