12. dubna 2019 8:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zahajujeme ofenzivu v Afghánistánu, vyhlásilo hnutí Tálibán. Požaduje stažení zahraničních vojenských sil

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Kábul Radikální hnutí Tálibán v pátek oznámilo, že zahajuje jarní ofenzivu v Afghánistánu. Podle agentury AP o tom informovalo v obsáhlém sdělení, v němž mimo jiné uvedlo, že boje neustanou, dokud v zemi budou zahraniční vojenské síly.

Samíul Hak na archivním záběru
Šéf místní policie Razak byl údajně zasažen celkem čtyřikrát, dvakrát do nohy,...

Zahájení své jarní ofenzivy islamisté ohlásili navzdory mírovým jednáním se Spojenými státy. Učinili tak i přes chystané významné shromáždění Afghánců, při němž se má diskutovat o řešeních vleklé války a o případném stažení amerických vojáků ze země.

Tálibán zahájení jarní ofenzivy oznamuje každý rok, i když ve svých útocích během tvrdých zim nikdy nepřestává. Povstalci prakticky každý den přepadávají afghánské bezpečnostní síly a vojáky NATO, přičemž způsobují značné ztráty, a to i mezi civilisty.

V pondělí zahynuli tři Američané při útoku islamistů na americký vojenský konvoj nedaleko letecké základny Bagrám. O den později ozbrojenci Tálibánu zabili dvě desítky afghánských vojáků, když přepadli vojenské kontrolní stanoviště nedaleko hranic s Pákistánem.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.