Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Téměř 70 tisíc nakažených za jeden den. Počet nových případů nákazy koronavirem v USA byl opět rekordní

Testování na koronavirus v americkém státě Nebraska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testování na koronavirus v americkém státě Nebraska. | foto: ČTK

Washington Počet případů nákazy koronavirem ve Spojených státech se v pátek zvýšil o téměř 69 000. Již potřetí za sebou tak denní přírůstek případů dosáhl nového rekordu, uvedla agentura Reuters s odkazem na vlastní statistiky. Podle analýzy agentury AP přitom začíná v USA po týdnech poklesu růst také denní počet zemřelých v souvislosti s covidem-19, jak očekávala řada odborníků.

Podle ní dohromady devět amerických států - Aljaška, Georgia, Idaho, Iowa, Louisiana, Montana, Ohio, Utah a Wisconsin - zaznamenalo rekordní denní přírůstky infikovaných.

Jiné zdroje vzhledem k různé metodice přinášejí mírně odlišná čísla, která ale také potvrzují nepříznivý trend. Podle Univerzity Johnse Hopkinse přibylo do pátečního večera během 24 hodin 66 600 nových případů covidu-19, což je pro JHU rovněž rekordní přírůstek.

Guvernér tvrdě zasaženého státu Texas Greg Abbott v pátek varoval, že by mohl zavést nová omezení, pokud se šíření koronaviru nepodaří dostat pod kontrolu prostřednictvím roušek a sociálního distancování. Kalifornie v pátek oznámila, že předčasně propustí až 8000 vězňů, aby zpomalila šíření koronaviru ve vězeňských zařízeních.

I přes rostoucí počty nově nakažených v USA donedávna soustavně klesal počet lidí, kteří umírali v souvislosti s covidem-19. Vědci však varovali, že tento trend nepotrvá dlouho. Mezi potvrzením nákazy u pacienta a jeho případným úmrtím s koronavirem totiž ve většině případů uplyne několik týdnů, dalo se proto očekávat, že počty zemřelých začnou růst se zpožděním.

Podle AP, jež vychází z údajů JHU, byl v pátek sedmidenní klouzavý průměr denního počtu zemřelých 664, zatímco před dvěma týdny činil 578. Nynější údaje však stále nedosahují úrovně rekordů zaznamenaných v dubnu.

Za celoamerickým nárůstem stojí především malá skupinka nejlidnatějších států. Kalifornie registruje sedmidenní průměr 91 ohlášených úmrtí, Texas 66 a znatelné nárůsty v posledních týdnech zaznamenala také Florida, Arizona, Illinois, New Jersey či Jižní Karolína.

U města Orlando na Floridě se dnes po téměř čtyřech měsících otevřely některé ze zábavních parků společnosti Walt Disney a další by měly následovat za několik dní. Vstup je však dovolen jen pro omezený počet návštěvníků, kteří stejně jako zaměstnanci budou muset nosit roušky a nechat si měřit teplotu. Zhruba 19 000 lidí včetně některých zaměstnanců parku přitom podepsalo petici požadující odklad otevření.

„Situace se bude zhoršovat,“ připustil Abbott v rozhovoru s televizní stanicí KLBK. V pátek Texas poprvé překročil hranici 10 000 hospitalizovaných pacientů a hlásil dalších 95 úmrtí.

„Před několika měsíci jsem varoval před potenciálním cunami, pokud to nebudeme brát vážněji,“ poznamenal představitel okresu Hidalgo na texasko-mexické hranici Richard Cortez. Od pondělí tu zemřelo nejméně 31 lidí s covidem-19, což je více než ve velkých městech Houston nebo San Antonio.

V květnu se v Texasu znovu otevřely bary, ale minulý měsíc musely opět zavřít kvůli prudkému nárůstu počtu nakažených. Abbott varoval před možným dalším vyhlášením karanténních opatření, pokud se šíření viru nepodaří zastavit. „Příštím korkem by byla uzávěra,“ řekl Abbott.

Eskalující krize přiměla texaské zástupce v Kongresu k sepsání žádosti u federálních úřadů o urychlené poskytnutí polní nemocnice příhraniční oblasti Rio Grande Valley. „Naši poskytovatelé zdravotnických služeb jsou nadále zcela přetíženi,“ uvedli autoři dopisu, mezi nimiž jsou republikánští senátoři John Cornyn a Ted Cruz.

Společnost Walt Disney potvrdila, že dnes hodlá otevřít svůj zábavní park ve floridském Orlandu pro omezený počet návštěvníků, kteří stejně jako zaměstnanci budou muset nosit roušky a absolvovat měření teploty. Zhruba 19 000 lidí včetně některých zaměstnanců parku přitom podepsalo petici požadují odklad otevření.

Florida zůstává jedním z amerických ohnisek nákazy. Ve čtvrtek Florida hlásila 120 úmrtí, v pátek dalších 92. V pátek také evidovala 11 433 nových koronavirových případů a ve floridských nemocnicích je téměř 7000 covidových pacientů.

Mezi zahraničními studenty v USA vyvolává obavy nová imigrační politika, kvůli níž by mohli přijít o víza. Federální imigrační úřady totiž tento týden zahraničním studentům oznámily, že musí opustit USA nebo se přihlásit na jinou školu, pokud ta jejich bude na podzim fungovat výhradně v online režimu. Proti opatření se brání soudní cestou Harvardova univerzita a Massachusettský technologický institut (MIT) i státy Kalifornie a Washington. V pátek rozhodnutí americké vlády soudně napadla i Univerzita Johnse Hopkinse.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...