21. ledna 2019 12:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Teroristy v Nairobi likvidoval ‚záložák‘ britských speciálních jednotek SAS

Při útoku v hlavním městě Keni zasahoval i člen záložních sil britských... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při útoku v hlavním městě Keni zasahoval i člen záložních sil britských... | foto: Reuters

NAIROBI/PRAHA Při útoku v hlavním městě Keni zasahoval i člen záložních sil britských speciálních jednotek. To, že nebyl ve službě, mu nezabránilo, aby nepomohl policejním protiteroristickým týmům, které sám v Nairobi cvičí.

Přes dvacet lidí zemřelo minulý týden během teroristického útoku islamistického hnutí al-Šabáb. Pětice teroristů zaútočila na komplex u hotelu DusitD2, kde jsou úřady, banka či restaurace. Nejprve se jeden útočník odpálil, další začali střílet. Bezpečnostní složky byly na místě během chvíle.

Dovnitř komplexu se s místními policisty vydal však ještě jeden muž. Oblečený byl v džínách a bundě a v rukou držel pušku Diamaco C8 Carbine. Uvnitř pak vystřílel několik zásobníků a pomohl bezpečnostním složkám k likvidaci všech pěti teroristů.

O záhadném muži začala média okamžitě spekulovat. Nejprve se o něm mluvilo jako o příslušníkovi amerických jednotek Navy SEAL ze třetího týmu kvůli nášivkám na suchý zip, které nosí právě Tým 3. Nakonec se však ukázalo, že jde o příslušníka britských speciálních jednotek SAS.

„Jde o dlouholetého člena regimentu, jeho akce bezpochyby zachránila životy,“ uvedl zdroj seznámený s detaily pro deník The Sun. „Že své cíle zasáhl, to je jisté. SAS nemíjejí.“ Podle serveru NEWSREP je muž členem Britské teritoriální armády SAS, která je od začátku svého působení rezervní součástí speciálních sil.

Voják SAS - ilustrační foto.
Členové amerických speciálních jednotek visí z vrtulníku.

Oddíly SAS 21 a 23 jsou tvořeny civilními dobrovolníky, kteří projdou výběrem SAS a jejich tréninkem. Jsou nezávislými jednotkami. Mají velitele a další přidělené důstojníky, kteří přicházejí z aktivní služby v jednotce 22. SAS. Jejich prací je vést speciální průzkumné a výcvikové mise pro boj s vnějšími hrozbami. Některým ze „záložáků“ se však občas poštěstí přejít do aktivní služby. Jsou pak součástí tzv. detašované jednotky L, která je přímo spojená s 22. plukem.

Oba záložní regimenty jsou součástí britských vojenských sil již od samotného vzniku v roce 1980. Od restrukturalizace armády v roce 2004 však spadají pod 1. zpravodajskou, dohlížecí a průzkumnou brigádu.

Člen SAS, který se minulý týden účastnil zásahu v hotelu DusitD2, má v Keni podle magazínu Spec Ops na starosti poradní činnost a výcvik místních policejních a protiteroristických jednotek. Podle médií byl během útoku teroristů mimo službu a i přesto asistoval keňským speciálním složkám během záchranné operace.

Teritoriální oddíl SAS byl mobilizován v řadě důležitých konfliktů od války o Falklandské ostrovy, přes válku na Balkáně, při válce v Zálivu či Afghánistánu a Iráku. Jeho nejmenovaný člen je podle médií držitelem Kříže krále Jiřího, což je britský ekvivalent medaile cti.

mhMartin Hampejs
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!