Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Thajsko slaví 60. výročí nástupu krále

Svět

  14:01
Bangkok - Téměř milion Thajců se shromáždil v centru Bangkoku, aby přivítal 60. výročí nástupu krále Pchúmipchona Adundéta na trůn. Současný nejdéle vládnoucí monarcha světa v projevu z balkonu královského paláce vyzval lid k jednotě, která je podle něj především zapotřebí k vyřešení stávající politické krize v zemi.
"Pokud Thajci dokážou sjednotit své myšlenky a jednání pro dobro této země, bude náš národ s jistotou prosperovat," prohlásil v pětiminutové řeči král, oděný v plášti utkaném ze zlatých nití.

"Proto bych chtěl požádat všechny přítomné, aby se této ctnosti drželi a pomohli zemi přinést prosperitu a udržet ji dlouhou dobu," dodal monarcha, který se, společně s manželkou Sirikit, podobně národu představil teprve potřetí ve své panovnické kariéře.

Královské náměstí, kde se od čtvrtečního večera sešel nejméně půlmilion lidí, i okolní ulice, jež zaplavil podobný počet občanů, odpověděly bouřlivým voláním "Ať žije král!" a máváním žlutými vlaječkami. Ty, stejně jako žlutá trička shromážděných, symbolizují pondělí, kdy se thajský vladař narodil.

Premiér Tchaksin Šinavatra, který je příčinou nepokojů v zemi v posledních měsících a jehož odstoupení kvůli obviněním z korupce požadovaly opakovaně v ulicích tisíce lidí, krále ocenil jako sjednotitele národa. "Thajsko bylo zmítáno mnoha krizemi, ale jeho lid žije šťastně díky královým schopnostem," podotkl Šinavatra.

Přestože má král v thajské konstituční monarchii omezené pravomoci, dokázal Pchúmipchon Adundét využít svého věhlasu, aby v politických sporech přiměl znepřátelené strany ke kompromisům ve prospěch stability země. Naposledy před dvěma měsíci napomenul nejvyšší soud, že se mu nepodařilo vyřešit situaci, která vznikla v Thajsku po volbách z 2. dubna, jež opozice bojkotovala a jež zanechaly zemi bez funkčního parlamentu.

Soud po králově výzvě hlasování anuloval, čímž se otevřela cesta pro vypsání nových voleb, které by se měly konat v září. Krize ale zdaleka zažehnána není: opozice již dala najevo, že po oslavách králova výročí obnoví své protesty.

Na diamantové oslavy Pchúmipchona Adundéta, který byl jmenován králem ve svých osmnácti letech 9. června 1946, po smrti svého staršího bratra, bylo v Thajsku ode dneška vyhlášeno pětidenní volno.

Veřejnost se těší především na dnešní večerní ohňostroj a na pondělní kilometrové procesí 52 vyzdobených královských plavidel s 2082 veslaři v tradičních kostýmech na řece v Bangkoku. V úterý mají slavnosti skončit monstrózní večeří, které se zúčastní i 25 světových státníků, včetně britského prince Andrewa, japonského císaře Akihita, nizozemské královny Beatrix, jordánského krále Abdalláha II., švédského krále Carla XI. Gustafa či monackého knížete Alberta II.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat