23. října 2017 14:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trest za dotyk boků jiného muže? Brit měl dostat tři měsíce. Šejk ho omilostnil

Brit Jamie Harron zatčený v Dubaji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brit Jamie Harron zatčený v Dubaji. | foto: Twitter.com/@GoldingBF

PRAHA/DUBAJ Brit, který byl v Dubaji obžalován za to, že v baru položil svou ruku na bok cizího muže, byl odsouzen ke třem měsícům vězení. Po nedělním rozsudku ho ale premiér Spojených arabských emirátů šejk Mohammed ibn Rašíd al-Maktúm omilostnil. Všechna vznesená obvinění a rozsudky byly prohlášeny za neplatné.

Jamie Harron ze skotského města Stirling byl v červenci zatčen za to, že v jednom z dubajských barů položil ruku na bok cizího muže. Za svůj čin, kterým prý chtěl jen předejít svému 

Sedmadvacetiletý elektrikář pracoval v Afghánistánu a ve Spojených arabských emirátech se zdržel na dva dny při přeletu. Po incidentu v baru byl zatčen a okamžitě přišel o práci. Podle úřadů mu hrozily až tři roky vězení.

Podle aktivistické skupiny Detained in Dubai (Zatčení v Dubaji – pozn. red.) byl v neděli Harron odsouzen ke třem měsícům vězení, jeho právníci se prý okamžitě odvolali. Sám Harron byl podle skupiny „naštvaný, zklamaný a děsí se, co by ještě mohlo přijít.“ Existovala stále varianta, že odvolací soud Harronův trest zhorší.

V pondělí však do celé záležitosti podle organizace vstoupil premiér  Spojených arabských emirátů Mohammed ibn Rašíd al-Maktúm. Harron byl omilostněn a všechna proti němu vznesená obvinění byla zrušená. Britovi bude vrácený jeho pas a bude mu umožněno vrátit se domů.

23.října 2017 v 13:11, příspěvek archivován: 23.října 2017 v 14:21

Ruler of Dubai exonerates Jamie Harron - Detained In Dubai https://t.co/L7LaMHkVGq via @mynewsdesk_uk

Celý případ se odehrál v červenci v jednom z místních barů. Dnes již omilostněný Harron se podle výpovědi prý jen snažil prodrat se s drinkem v ruce přes přelidněný podnik. Před sebou držel ruku, aby nevylil svůj nápoj. „Dotkl jsem se boku jiného muže, abych se vyhnul konfliktu,“ uvedl Harron u přelíčení.

Harron byl ihned po incidentu zatčen a strávil pět dní ve vězení. Po zaplacení kauce byl propuštěn, ale úřady mu zabavily pas, takže nemohl odcestovat ze země.

Zatčený Brit byl následně v nepřítomnosti odsouzen ke třiceti dnům vězení za to, že dělal neslušná gesta, že se neobjevil u soudu během přelíčení a také že během incidentu, kdy se dotkl boku cizího muže, pil alkohol.

Podle Detained in Dubai ale nebylo datum soudního přelíčení sděleno Britovi dopředu a proto se Harron proti rozsudku také odvolal.

Na případu se podle deníku Telegraph podílelo i britské ministerstvo zahraničí. „Jsme v kontaktu s britským občanem od té doby, co byl zatčen v Dubaji v červenci. Zajišťujeme mu konzulární asistenci,“ uvedla tisková mluvčí.

mhMartin Hampejs

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz