Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trosky čínské rakety Dlouhý pochod 5B zřejmě vstoupí do atmosféry v neděli ráno

Svět

  21:11
Peking - Trosky nekontrolovaně sestupující čínské rakety Dlouhý pochod 5B zřejmě vstoupí do atmosféry v neděli brzy ráno. S odvoláním na americké a evropské badatele to uvedla agentura Reuters. Stále není jasné, kam zbytky dopadnou, zásah obydlené oblasti je ale podle vědců málo pravděpodobný.
Raketa Dlouhý pochod 5B

Raketa Dlouhý pochod 5B foto: Reuters

Trosky čínské rakety dopadnou již během víkendu. Spojené státy je sestřelit nehodlají

Podle evropského centra trasování a dohledu nad vesmírem (EU SST) je pravděpodobné, že trosky vstoupí do atmosféry v neděli v 04:11 SELČ. Odhad ale počítá s odchylkou až 190 minut. Obdobné americké centrum CORDS předpokládá vstup do atmosféry v 05:22 SELČ, odchylka činí čtyři hodiny.

Vědci tvrdí, že pravděpodobnost dopadu trosek čínské rakety do obydlené oblasti je nízká. Ani to ale nelze zcela vyloučit. „Tyto předpovědi totiž počítají s nejistotou danou tím, že objekt (zbytek rakety) je nekontrolovaný,“ uvedlo centrum EU SST. Nejpravděpodobnější však podle něho je, že trosky dopadnou do oceánu.

Zbytek čínské rakety patří k největšímu vesmírnému odpadu, jaký vstoupí do zemské atmosféry za poslední desetiletí. Jeho hmotnost se odhaduje na 18 až 20 tun. Raketa minulý týden vynesla do vesmíru základní modul budoucí čínské orbitální stanice. Dopad zbytku rakety je obtížně předvídatelný kvůli anomálii během jejího startu.

Společnost OneWeb má na oběžné dráže dalších 36 družic, vynesla je tam ruská raketa Sojuz

Server Space.com připomněl, že podle vesmírného práva, které tvoří komplex mezinárodních smluv a dohod, je za škody vzniklé při dopadu trosek z kosmického objektu odpovědný ten stát, jenž tento objekt vypustil. Povinnost zaplatit kompenzace vyplývající z příslušné mezinárodní úmluvy byla podle serveru doposud uplatněna pouze jednou, a to v roce 1978. 

Trosky plné radiace ze sovětského satelitu s jaderným pohonem Kosmos 954 tehdy dopadly v široké oblasti v kanadské Arktidě, kterou pak bylo nutné rychle a nákladně vyčistit. Státy se v roce 1981 dohodly na kompenzaci ve výši tří milionů kanadských dolarů, což odpovídá dnešním zhruba 7,5 milionu amerických dolarů (160 milionů Kč).

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat