Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Maďarsko vetovalo usnesení EU, které kritizovalo Čínu za situaci v Hongkongu

Svět

  20:40
Brusel - Maďarsko zablokovalo chystanou rezoluci Evropské unie, která odsuzovala volební reformu v čínské zvláštní administrativní oblasti Hongkongu. Informovala o tom ve středu agentura DPA s odvoláním na diplomatické zdroje.

Protesty v Hongkongu. Záběr z filmu Aj Wej-weje Šváb. foto: JI.HLAVA

Na zasedání stálých zástupců členských států použil maďarský velvyslanec právo veta. Rezoluce plánovaná pro summit unijních ministrů zahraničí tento měsíc proto na pořadu jednání nebude.

Čína plánuje změny volebního systému v Hongkongu. Ještě více omezí demokracii a upevní nadvládu Pekingu

Maďarsko je velkým příjemcem čínských investic. Při jednání velvyslanců argumentovala podle diplomatů Budapešť tím, že EU nemusí reagovat na veškerý dílčí vývoj v Číně.

Reformu volebního systému v Hongkongu schválil koncem března Stálý výbor, vrcholný orgán čínského parlamentu. Změny podle místních i některých unijních politiků povedou k upevnění kontroly Pekingu nad velkoměstem.

Čína a EU na sebe v březnu navzájem uvalily sankce kvůli obviněním Západu z pošlapávání lidských práv v čínské provincii Sin-ťiang na severozápadě země, kde žije početná menšina muslimských Ujgurů.

Budapešť sankce vůči vybraným čínským jednotlivcům podpořila jen neochotně a označila je za nesmyslné. Maďarsko dokonce několik dní po rozhodnutí o sankcích oficiálně navštívil čínský ministr obrany. V polovině dubna vetovala Budapešť unijní usnesení kritizující Peking za nový bezpečnostní zákon v Hongkongu.

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila pod čínskou správu v roce 1997. V současné době je Hongkong spravován podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Peking ale svými kroky, včetně zavedení bezpečnostního zákona či změn hongkongského volebního systému, tyto svobody postupně omezuje. Od masových prodemokratických demonstrací v roce 2019 byla řada předních aktivistů zatčena nebo uprchla do zahraničí.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Prodej bytu 3+kk 74 m2
Prodej bytu 3+kk 74 m2

Rožnovská, Frenštát pod Radhoštěm, okres Nový Jičín
3 790 000 Kč

Mohlo by vás zajímat