Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Společnost OneWeb má na oběžné dráže dalších 36 družic, vynesla je tam ruská raketa Sojuz

Ruská raketa Sojuz-2.1b s pohonným blokem Fregat vynesly v pondělí na oběžnou dráhu kolem Země z ruského kosmodromu Vostočnyj dalších 36 satelitů společnosti OneWeb. foto: Reuters

Vostočnyj - Ruská raketa Sojuz-2.1b s pohonným blokem Fregat vynesly v pondělí na oběžnou dráhu kolem Země z ruského kosmodromu Vostočnyj dalších 36 satelitů společnosti OneWeb, informuje agentura Interfax. Jde již o šestý transport do vesmíru těchto družic, jejichž cílem je vytvořit síť umožňující přístup na internet kdekoli na Zemi.
  9:53

Raketa opustila startovací rampu v 00:14 SELČ. Posléze se od ní oddělil blok Fregat, který vypouštěl satelity na stanovené orbity.

Byl to třetí odlet satelitů budované sítě společnosti OneWeb z nového ruského kosmodromu Vostočnyj a také o druhý letošní start z tohoto vesmírného střediska na Dálném východě. Předchozí várku 36 družic OneWeb vynesla na oběžnou dráhu odsud raketa Sojuz-2.1b v březnu.

Společnost OneWeb, která sídlí v Londýně, ale pobočky má i v USA, hodlá podle agentury Interfax vyslat na orbitu 1980 družic. Asi 900 z nich mají být satelity první generace a přibližně tisíc aparáty druhé generace. Cílem je zajistit přístup k vysokorychlostnímu internetu z kteréhokoli místa na světě, ať už na zemi, na moři nebo ve vzduchu. S pondělním letem už bude mít kolem Země 182 aparátů. Provoz sítě by společnost chtěla zahájit ještě letos.

Konkurentem projektu OneWeb je program Starlink americké společnosti SpaceX. Jde o širokou satelitní síť určenou rovněž k zajištění vysokorychlostního přístupu na web z kteréhokoli místa na Zemi. Již 23. sérii 60 satelitů tohoto projektu vynesla raketa Falcon 9 v březnu a kolem Země nyní krouží přes 1300 těchto družic.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!