Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump i přes sílící epidemii plánuje v Bílém domě 25 vánočních večírků

Bílý dům plánuje až 20 vánočních večírků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bílý dům plánuje až 20 vánočních večírků. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Washington Spojené státy zažívají pravděpodobně nejhorší fázi epidemie covidu-19 a mnozí činitelé na začátku svátečního období vybízejí Američany, aby minimalizovali společenské aktivity. Bílý dům má nicméně před sebou nabitý harmonogram vánočních akcí.

Informuje o tom tento týden americký tisk, který píše o nejméně 20 nadcházejících večírcích. Jak velká na nich bude účast, není zcela jasné.

Podle deníku The Washington Post (WP) zástupci Bílého domu uvedli, že prezident Donald Trump a jeho manželka Melania jsou odhodláni navzdory pandemii i letos v sídle hlavy státu uspořádat sváteční sezonu. List hovoří dokonce o 25 večírcích naplánovaných na tento měsíc.

To vše v době, kdy jsou hlavní ukazatele o vývoji epidemie v USA na rekordních hodnotách anebo se k nim blíží. Politici i zdravotničtí experti v minulých dnech Američany vyzývali k omezení oslav spojených s Dnem díkůvzdání a nyní začínají přicházet podobné apely i v souvislosti s Vánocemi. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) na svém webu uvádí, že lidé by za současného stavu měli dodržovat bezpečnostní rozestupy, vyhýbat se davům a přehodnotit plány spojené se svátky.

Deník The New York Times (NYT) označuje aktuálně rozesílané pozvánky na oslavy v Bílém domě za další ukázku toho, že Trump tráví poslední týdny svého mandátu v jakési alternativní realitě. „Červené a zlaté pozvánky vůbec koronavirus nezmiňují, stejně tak nereflektují sváteční poselství, které se snaží zdůrazňovat představitelé zdravotnictví,“ píše NYT.

Večírek s vánoční tematikou už se v Bílém domě konal v úterý, přičemž podle televize CNN mnozí účastníci neměli nasazené roušky. Hlavní poradkyně první dámy USA Stephanie Grishamová řekla NYT, že na nadcházejících akcích budem hostům důrazně doporučováno, aby roušky co nejvíce používali. Počty zvaných podle ní letos nejsou tak velké jako obvykle, konkrétnější ale Grishamová nebyla.

Podle informací WP je na každý z prosincových večírků pozváno více než 50 lidí, z nichž většina údajně nebude muset absolvovat test na koronavirus. Pozvánky obdrželi kromě současných a bývalých vládních pracovníků i členové vedení Republikánské strany či členové Trumpova volebního štábu.

NYT s několika pozvanými mluvil a vícero z nich údajně řeklo, že kvůli riziku nákazy hodlají účast vynechat. „Jiní vtipkovali, že vzhledem k počtu lidí z prezidentova okolí, kteří už měli pozitivní test, dosáhl Bílý dům kolektivní imunity a je tam tím pádem bezpečno,“ uvádí list.

V Bílém domě se během pandemie konalo vícero hromadných akcí, při nichž se zásady boje proti koronaviru dodržovaly poměrně laxně. Od léta se nákaza potvrdila u desítek lidí, kteří zde působí, včetně prezidenta Trumpa, první dámy Melanie, několika členů komunikačního týmu a dalších poradců hlavy státu.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...