4. června 2018 10:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Trump může omilostnit sám sebe, ale neudělá to, říká jeho právní poradce Giuliani

Republikánský kandidát Trump mluví s bývalým newyorským starostou Giulianim. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Republikánský kandidát Trump mluví s bývalým newyorským starostou Giulianim. | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump zřejmě má pravomoc udělit milost sám sobě, ale bylo by velmi nerozumné, kdyby této možnosti využil. V americké televizi NBC to v neděli řekl prezidentův právní poradce Rudy Giuliani v souvislosti s pokračujícím vyšetřováním údajného ruského vlivu na prezidentské volby v USA v roce 2016.

Pátrání po spolupráci Trumpova volebního týmu s Ruskem vede zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller, který podle amerických médií uvažuje o tom, že prezidenta předvolá k výslechu. Trumpovi právníci se hodlají předvolání před velkou porotu bránit, a to i právní cestou, řekl Giuliani NBC. Zastavit vyšetřování milostí pro sebe sama je ale podle něj možností, s níž právní tým Bílého domu nepočítá.

Ústavní krize

Podle amerických právních expertů, na které se odvolává agentura AP, by takový krok vyvolal v USA ústavní krizi. Vážné následky předpovídá i Giuliani. Pokud by prezident sám sebe omilostnil, vedlo by to podle Trumpova poradce k okamžitému impeachmentu, tedy k ústavní žalobě. „Bylo by to nemyslitelné, ale prezident nemá důvod nic takového dělat, ničeho se nedopustil,“ prohlásil Giuliani.

Konečné rozhodnutí o tom, zda prezident případné Muellerovo předvolání přijme či nikoli, padne podle Trumpova poradce až po prezidentově summitu s Kim Čong-unem, který je plánován na příští týden v úterý. „Pokud nás přesvědčí, že to bude krátké a k věci, že půjde o objasnění pěti nebo šesti otázek, pak můžeme souhlasit, aby to americká veřejnost měla už za sebou,“ řekl Giuliani.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz