Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

V USA by mohl koronavirus mít 200 000 obětí, říká vládní expert. Odvedli bychom ‚velmi dobrou práci', reaguje Trump

Donald Trump na tiskové konferenci ke koronaviru 29. 3. 2020 v Bílém domě. foto: ČTK

Washington - Vědecké propočty naznačují, že počet úmrtí v souvislosti s koronavirem ve Spojených státech pravděpodobně dosáhne vrcholu za dva týdny. Na nedělní tiskové konferenci to médiím řekl prezident USA Donald Trump. Zároveň oznámil, že federální doporučení ohledně omezení kontaktů s lidmi, která byla původně vyhlášena na 15 dní, zůstanou v platnosti do konce dubna.
  8:33aktualizováno  13:49

Mnohé americké státy už ovšem kvůli rychle rostoucímu počtu odhalených případů nákazy přistoupily k tvrdším opatřením a svým obyvatelům co možná největší míru izolace nařídily. Infekce koronavirem už se v USA podle televize CNN potvrdila u více než 139 000 lidí, což je výrazně více než v kterékoli jiné zemi světa, přes 2400 pozitivně testovaných pacientů už umřelo. Nejhůře je na tom stát New York, kde v neděli počet úmrtí přesáhl 1000, zatímco známých případů nákazy bylo hlášeno na 60 000.

„Modely odhadují, že vrchol v míře úmrtí nás pravděpodobně zasáhne za dva týdny,“ řekl Trump. Američany vyzval, aby neopouštěli své domovy a snažili se rovněž co nejvíce pracovat z domu. „Čím lépe se vám to bude dařit, tím rychleji tato noční můra skončí,“ dodal prezident.

Běžec se pohybuje prázdnou 7. avenue ve městě New York.
Testovací místo na koronavirus v Oklahoma City.

Hlavní expert americké vlády na infekční onemocnění Anthony Fauci předtím varoval, že nemoc COVID-19 by mohla v USA zabít 100 000 až 200 000 lidí. Trump podle agentury Reuters reagoval, že konečný počet úmrtí v uvedeném rozmezí by znamenal, že země odvedla „velmi dobrou práci“.

V USA kvete obchod s bunkry. Život pod zemí se v době epidemie nezdá až tak šílený

Vláda od poloviny měsíce obyvatele USA mimo jiné vyzývá, aby se v zájmu zpomalení šíření viru SARS-CoV-2 vyhýbali shromážděním o více než deseti účastnících a uchýlili se do 14denní izolace, pokud se nakazí někdo v jejich domácnosti. Trump nyní oznámil, že doporučení zůstanou v platnosti nejméně o 30 dní déle, než bylo původně avizováno, tedy do konce dubna.

Trump přitom v posledních dnech naznačoval, že chce pravidla alespoň v některých částech Spojených států uvolnit mnohem dříve. „Místo toho se je rozhodl prodloužit do 30. dubna, čímž tiše přiznal, že byl příliš optimistický. Mnohé státy a místní úřady zavedly přísnější opatření ohledně pohybu (osob) a shromáždění,“ napsala agentura AP.

Donald Trump slibuje Američanům krásné Velikonoce, jeho expert přitom hovoří o stovkách tisíc mrtvých

Například obyvatelé New Yorku, který je jedním z nejvíce zasažených měst v USA, mohou dostat pokutu, když se budou pohybovat venku. Tamní úřady se snaží šíření koronaviru zastavit všemi možnými způsoby a jak oznámil starosta Bill de Blasio, každý, kdo poruší nová nařízení, může dostat pokutu až 500 dolarů (přes 12 000 Kč).

Nyní podle Trumpa lze očekávat, že USA budou „na nejlepší cestě k uzdravení“ kolem přelomu května a června. AP hovoří o dramatické změně v přístupu šéfa Bílého domu, který před několika dny přemítal o kostelech plných lidí během velikonočních svátků. I tato představa podle všeho zůstane nenaplněná, podobně jako Trumpova předpověď z konce února, že „do několika dní“ nebudou mít USA skoro žádné případy nákazy koronavirem.

Tehdy země evidovala jen 15 infikovaných lidí. Podle deníku The New York Times (NYT) se nákaza ve Spojených státech rozšířila do pondělního rozsahu v důsledku „technických závad, regulatorních překážek, laxního přístupu úřadů a nedostatku vůdcovství na vícero úrovních“, přičemž tyto problémy zabránily rozsáhlému testování potenciálně zasažených osob.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!